Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nákaza nepozná hranice. Dlhová kríza sa môže z Talianska preliať do Európy

07.02.2019, 11:57 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Ekonomika Talianska je už oficiálne v recesii, a preto sa opäť vynárajú otázky na udržanie jeho veľkého verejného dlhu. S tým súvisí aj problém tamojšieho bankového sektora. Finančné domy majú totiž nakúpený štátny dlh a ešte sú zavalené zlými úvermi.

  • Tlačiť
  • 0

Taliansko má obrovský štátny dlh vo výške 2,3 bilióna eur alebo 133 percent HDP. Väčšina z neho (1,5 bilióna eur) leží ako balvan v talianskych bankách. Najnovšia analýza agentúry Bloomberg varuje, že časť vládneho i súkromného talianskeho dlhu vo výške 425 miliárd eur vlastnia aj iné európske banky. Preto, ak sa začne dlhová kríza v Taliansku, môže sa ľahko preliať aj do zvyšku Európy. Náchylné na dlhovú nákazu sú najmä veľké francúzske banky ako BNP Paribas či Crédit Agricole.

Vplyv na ďalšie banky

Odborníci varujú, že banky nie sú uzatvorená nádoba a sú navzájom poprepájané. „To znamená, že v prípade ďalšej krízy sa problémy opäť bleskovo rozšíria z jednej väčšej banky do ostatných bánk. Nákaza nepozná hranice,“ vysvetľuje Ronald Ižip, analytik TRIM Alfa.

Neprehliadnite

Dlh francúzskej vlády sa už tiež blíži k 100 percent HDP. Ak sa dostane pod tlak Taliansko, Francúzsko bude tiež ohrozené. "Riziko nákazy je teda pomerne vysoké, hoci je v úzadí a nie je toľko diskutované. Najzraniteľnejšie sú krajiny, ktoré samy o sebe nie sú v úplne dobrej kondícii, ako je Španielsko, Belgicko alebo Francúzsko," dodáva Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Ohrozená je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, dlh, Taliansko

Diskusia (0 reakcií)