Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Náklady na elektrinu a plyn porastú. ÚRSO určil koncové ceny

05.12.2019, 11:24 | TASR

Koncová cena elektriny pre domácnosti sa od 1. januára 2020 medziročne zvýši v priemere o 7,63 percenta. Cena plynu pre domácnosti a malé podniky stúpne priemerne o 3,95 percenta, cena tepla vzrastie o 1,90 percenta. Cena za dodávku vody sa priemerne zvýši o jedno percento. Informoval o tom vo štvrtok na brífingu predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek.

  • Tlačiť
  • 1

Regulačný úrad vzhľadom k medziročnému nárastu cien komodít na burzách, elektriny o 28,1 percenta a plynu o 8,58 percenta, určil podľa jeho slov pre slovenské domácnosti a malých podnikateľov na rok 2020 primerané ceny energií.

„Platí, že keby úrad v plnej miere zohľadnil iba návrhy od dodávateľov, priemerná cena energií by pre slovenské domácnosti stúpla výrazne viac, napríklad v prípade elektriny by to bolo o 14,64 percenta,“ podčiarkol Ľ. Jahnátek.

„Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú spravidla malé byty, sa tak v roku 2020 zvýšia priemerné náklady v rámci celého Slovenska približne o 82 centov mesačne. V sadzbe DD2, čo sú domácnosti s vyššou spotrebou okolo 2 300 kWh, bude priemerný nárast ceny v rámci celého Slovenska 2,60 eur mesačne,“ poznamenal predseda ÚRSO ďalej.

Neprehliadnite

Tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) pre rok 2020 podľa Jahnátkových slov klesne z hodnoty 25,9880 eura/megawatthodina (MWh) na hodnotu 23,6210 eura/MWh. „Pokles je spôsobený najmä poklesom tarify pre obnoviteľné zdroje energie a kombinovanú výrobu elektriny a tepla z dôvodu rastu ceny elektriny na trhu, teda klesá náklad na doplatok,“ zdôvodnil.

Cena za dodávku tepla domácnostiam sa podľa slov predsedu regulačného úradu zvýši priemerne o 1,90 percenta, čo znamená, že náklady domácností sa v roku 2020, vzhľadom k menšiemu množstvu objednaného tepla, nezmenia.

„Vodné a stočné sa zvýši priemerne v rámci celého Slovenska o jedno percento, čo pre priemernú trojčlennú rodinu znamená nárast výdavkov o 21 centov mesačne,“ dodal predseda ÚRSO.

Predseda ÚRSO zdôraznil, že v cenovom rozhodnutí úrad nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však podľa neho môžu okamžite ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy elektrina, plyn, ÚRSO