Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nákupy štátnych IT systémov bude Slovensko.Digital hodnotiť novými kritériami

19.07.2018, 12:00 | TASR

Slovensko.Digital zverejnilo vo štvrtok nové kritériá vo svojej metodike Red Flags, ktorými chce hodnotiť štátne IT obstarávania. Ich cieľom sú otvorené súťaže, vyššia konkurencia a lepšie obchodné podmienky pre štát.

  • Tlačiť
  • 0

„Ministerstvá pripravujú nákupy nových IT projektov z eurofondov. Schválených bolo už viac ako desať eurofondových projektov v celkovej hodnote vyše 200 miliónov eur, ku ktorým sa aktuálne pripravujú súťaže,” povedal vo štvrtok na brífingu Ján Hargaš zo združenia Slovensko.Digital.

„IT obstarávania boli v minulosti spájané s nekalým konaním, kartelovými dohodami a nafúknutými cenami. Štát bude rozdeľovať stovky miliónov eur medzi IT firmy, kde v minulosti existovali podozrenia z kartelov. Potrebujeme, aby sa začalo skutočne súťažiť a štátne tendre sa otvorili širokej konkurencii. Inak budú eurofondy deformovať IT trh na ďalších 15-20 rokov,“ doplnil.

Neprehliadnite

Svoju metodiku Red Flags predstavilo združenie na jeseň roku 2017. V prvej verzii sa zameriavali na hodnotenie prípravnej fázy projektov. Projekty, ktoré už boli schválené, sa budú v najbližších mesiacoch obstarávať, preto odborníci svoju metodiku rozšírili o trinásť nových kritérií.

Podľa J. Hargaša budú napríklad hodnotiť, či pred súťažou prebehli tzv. prípravné trhové konzultácie. Touto formou štát dostane od IT trhu spätnú väzbu a bude môcť nastaviť súťaž tak, aby sa jej zúčastnilo čo najviac firiem. Kritériá sa tiež zameriavajú na rozdeľovanie IT zákaziek na menšie časti.

Ako uviedol J. Hargaš, štátne IT potrebuje viac konkurencie. „Mali by sme sa inšpirovať v zahraničí a IT tendre otvárať aj pre malých dodávateľov, ktorí dnes nemajú šancu pobiť sa o veľké zákazky. Veríme, že to povedie aj k úsporám na cenách,“ uzavrel.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy IT, Slovensko.Digital, verejné obstarávanie

Diskusia (0 reakcií)