Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ivan Kozák: Násilie na štadiónoch? Je to stereotyp, trendy sú pozitívne

28.06.2018, 05:05 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

Oproti iným štátom EÚ naše kluby viac zarábajú na predaji hráčov, menej na televíznych právach a dostávajú aj menšie dotácie z verejných zdrojov, uviedol v rozhovore pre TREND prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák. Má na ekonomiku klubov škodlivý vplyv hajlovanie? To sa spýtajte ich, hovorí. Ekonomiku ligových klubov TREND podrobnejšie rozoberá v najnovšom vydaní.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

futbal, šport

Uplynulá sezóna bola oproti tým predchádzajúcim viac poznačená škandálmi, spojenými s prejavmi vulgárnosti, intolerancie, násilia alebo s náznakmi korupcie. Zmenilo sa podľa vás v ligovom futbale v tomto kontexte niečo k horšiemu, alebo to bolo len tým, že zápasy, najmä v nadstavbovej časti, boli sledované pozornejšie, a preto aj škandály viac rezonovali?

Futbal je celosvetovo najpopulárnejší a najsledovanejší šport. Ani Slovensko v tomto smere nie je výnimkou, čo sa prejavilo na pozitívnych číslach návštevnosti a sledovanosti. Samozrejme, negatívne javy sa celoplošne snažíme vytesniť z futbalového prostredia. Zvýšená atratktivita a napätie priniesli aj zvýšené emócie, ktoré však patria ku každému športu a množstvo z nich vidíme aj na prebiehajúcich Majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku.

Často počuť názor, že futbalový štadión nie je vhodné miesto, kam zobrať deti, práve pre vulgarizmy, násilie atď. Sú podľa vás tieto tienisté stránky prekážkou prilákania ďalších sponzorov a divákov?

Podľa nás to presne tak nie je. V poslednom období enormne klesol počet incidentov na slovenských futbalových štadiónoch. Infraštruktúra štadiónov má stúpajúcu tendenciu a to tiež prospieva skultúrneniu prostredia. Trendy sú skôr pozitívne, no, samozrejme, fungujú komunikačné stereotypy. Naopak, problém vidím úplne inde. My sa už dlhodobo snažíme komunikovať s našimi partnermi Slovenským futbalovým zväzom či Prezídiom Policajného zboru SR, kde musíme nájsť konsenzus a identifikovať jednotlivcov, ktorí sa dopúšťajú konania, ktoré na štadióny nepatrí.

Kluby vyvíjajú maximálnu súčinnosť, majú kamerové systémy, platia finančne náročnú organizáciu zápasov v zmysle zákona. Napriek tomu doteraz nemáme vzorové príklady toho, ako nám to odporúčali riešiť skúsení kolegovia napríklad z Anglicka, kde aplikovali systém spotteringu (monitorovania rizikových fanúšikov políciou) a následne individualizovaných zákazov účasti na športových podujatiach prostredníctvom povinnosti hlásiť sa na policajnom oddelení. U nás stále uplatňujeme kolektívnu vinu a vytvárame vytláčaním sektorov priestor na anonymizáciu rizikových fanúšikov. Hovorím o desiatkach problémových fanúšikov, v Anglicku dokázali tento problém riešiť pri tisíckach. Je to len o vôli dotknutých subjektov.

Neprehliadnite

Ovplyvňujú podľa vás aj obchodné výsledky klubov? Niektoré firmy podľa mojich informácií nie sú veľmi ochotné spolupracovať so Slovanom pre kauzu hajlovanie (pozn. red.: Polícia obvinila Ivana Kmotríka mladšieho, syna podnikateľa Ivana Kmotríka, z extrémizmu. Po finálovom zápase Slovenského pohára medzi Slovanom a Ružomberkom sa podľa zverejneného videa zdá, že hajluje a kričí nacistický pozdrav).

To je otázka na predmetné spoločnosti. My

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy futbal, šport

Diskusia (0 reakcií)