Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Našli podozrenie v spise sudkyne, ktorá rozhodla v prospech Kočnera

10.01.2020, 15:11 | TASR

Sekcia dohľadu Ministerstva spravodlivosti našla podozrenia v spise sudkyne Zuzany Maruniakovej, ktorá rozhodla v prospech Mariana Kočnera v spore o jednu zo zmeniek TV Markíza, a posunula ich polícii. Uviedol to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Policajný prezident Milan Lučanský hovorí, že si na prípadné obvinenia treba počkať, právny zástupca televízie Daniel Lipšic nerozumie, načo sa čaká po piatich mesiacoch od začatia trestného stíhania.

  • Tlačiť
  • 5

Spis v kauze jednej zo sporných zmeniek preverovala už predchodkyňa Gábora Gála Lucia Žitňanská. Jej kontrola však podľa Gála nič závažné nezistila. „Ja som znovu nariadil v predmetnej veci vykonať kontrolu, kde súčasné obsadenie sekcie dohľadu MS SR našlo precíznou prácou konkrétnejšie veci a podozrenia, ktorých časti sme postúpili orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol G. Gál.

Neprehliadnite

Policajti doposiaľ obvinenie sudcom nevzniesli. Trestné stíhanie sa začalo koncom augusta 2019, keď boli viacerým bratislavským sudcom vrátane Z. Maruniakovej odobraté mobilné telefóny pre podozrenie z korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

„Vždy som bol proti tomu, aby sme dopredu informovali o veciach, ktoré ideme robiť. Treba si počkať,“ uviedol M. Lučanský. Dodal, že kvôli sudcom bola zriadená pracovná skupina Hmla. „Som trochu prekvapený, že pri tej dôkaznej situácii, aká tam od začiatku je, zatiaľ neprišlo k vznášaniu obvinení,“ uviedol D. Lipšic. Dodal, že síce spisový materiál v týchto veciach nepozná, pozná však komunikáciu, ktorá začatiu stíhania predchádzala.

Narážal tým na Threemu Mariana Kočnera Z nej má vyplývať, že si M. Kočner písal s viacerými sudcami. O Z. Maruniakovej si mal písať so sudkyňou s pozastavenou funkciou Monikou Jankovskou.

Tá ju mala ovplyvňovať v spore o jednu zo zmeniek, ktorý na okresnej úrovni Marian Kočner vyhral napriek tomu, že ich protistrana označovala za falošné, s čím sa neskôr stotožnili NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry. Momentálne je za ich falšovanie M. Kočner obžalovaný spolu s Pavlom Ruskom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Gábor Gál