Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NATO chce uznať vesmír za priestor, v ktorom budú prebiehať vojenské konflikty

25.06.2019, 07:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Severoatlantická aliancia (NATO) sa s predstihom snaží pripraviť na reálnu možnosť, že z vesmírneho priestoru sa v blízkej budúcnosti môže stať bojové pole. Počíta pritom s predpokladom, že zbrane budúcej generácie budú v dohľadnom čase schopné obiehať okolo zeme. Cieľom novej politiky prístupu k vesmíru je snaha formálne uznať, že vojny sa môžu viesť nielen po zemi, vo vzduchu či na mori alebo internete, ale aj vo vesmíre.

  • Tlačiť
  • 3

Diplomati NATO zároveň odmietajú, že aliancia sa chystá na vojnu vo vesmíre. Oficiálne uznanie vesmíru za bojisko by mohlo znamenať začiatok širších diskusií o používaní vesmírnych zbraní na obranu proti raketám alebo k zostreľovaniu satelitov nepriateľských mocností.

NATO sa obáva najmä rastúcej sily Číny a Ruska v oblasti vývoja vojenských vesmírnych technológií. Podľa informácií Financial Times obe krajiny zintenzívňujú svoju prítomnosť vo vesmíre. Americká obranná spravodajská služba mala počas tohto roka varovať, že Čína aj Rusko inovujú svoje kybernetické technológie, energetické zbrane či antisatelitný raketový systém. Peking a Moskva však odmietajú, že by za ich inováciami stál akýkoľvek nepriateľský zámer.

Neprehliadnite

Plán rokovaní o novom prístupe k vesmírnej politike bude prejednávaný na tohtoročnom samite NATO, ktorý sa uskutoční začiatkom decembra v Londýne. Pôjde o jubilejný samit aliancie, pretože organizácia tento rok oslavuje 70. výročie svojho vzniku.

Toto výročie sa po prípadnom prijatí návrhu o vesmírnom priestore môže stať symbolickým, historickým medzníkom vývoja strategického vojenského plánovania, čo by malo globálny vplyv najmä na transformáciu prístupu jednotlivých mocností k silovým a obranným zložkám.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Hviezdne vojny, NATO