Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lučanský: Neviem o tom, že by sa Krajmer dopustil trestného činu

22.10.2018, 05:09 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

Posledné roky pôsobil terajší policajný prezident v zbore na rôznych postoch. Ako hodnotí skutočnosti, ktoré sa zverejnili v súvislosti s policajným zborom za posledné mesiace a prečo prípady Mariána Kočnera vyšetrovali zväčša rovnakí dvaja vyšetrovatelia NAKA Banská Bystrica Štefan Jombík a Jaroslav Barochovský, vysvetľuje pre TREND.sk.

  • Tlačiť
  • 8

Ako vnímate, že staršie vyšetrovania Mariána Kočnera často končili so slovami skutok nie je trestným činom", podvod je premlčaný" a podobne? Po opakovanom nedávnom otvorení týchto prípadov zrazu bol dôvod pre jeho väzobné stíhanie aj zablokovanie majetku.

Rozhodovanie vyšetrovateľov je podľa Trestného poriadku samostatné, do ktorého nie je možné nijakým spôsobom nadriadeným zasahovať. Deje sa tak za dohľadu prokurátora. Postup policajta je možné podľa Trestného poriadku samozrejme preskúmať prokurátorom. Ak má ktokoľvek podozrenie z protiprávneho konania policajta, môže sa tiež obrátiť na inšpekciu ministerstva vnútra a podať trestné oznámenie.

Predošlý policajný prezident sám pripustil, že pán Róbert Krajmer nemal na mieste vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej čo robiť. Ešte niekoľko mesiacov po vražde ste šéfovali policajnej inšpekcii. Iniciovali ste z tejto funkcie nejaké kroky?

Inšpekcia ministerstva vnútra sa podľa svojej vecnej príslušnosti zaoberá a vyšetruje trestné činy policajtov. Nemám vedomosť o tom, že by sa Róbert Krajmer dopustil trestného činu. Dal som urobiť kontrolu prvotných krokov na mieste činu, aby sme sa v budúcnosti podobných chýb vyvarovali. Taktiež razím teóriu, že pánom miesta činu je vyšetrovateľ, ktorý sám určí, kto na mieste činu má opodstatnenie a kto je tam navyše. Vyšetrovateľ má oprávnenie vykázať z miesta činu osoby, ktoré tam nemajú čo robiť.

Neprehliadnite

Iniciovali ste ako šéf inšpekcie nejaké iné preverenia okolo medializovaných pochybení v úvode vyšetrovania či okolo Š. Jombíka s J. Barochovským?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Marian Kočner, Milan Lučanský, NaKA, vražda Jána Kuciaka