Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Neexistujúce auto vyradíte "na čestné slovo"

06.09.2013, 12:25 | Zuzana Kollárová | © 2013 News and Media Holding

Podľa schválenej novely zákona o odpadoch zaplatíte za likvidáciu vozidla od 50 do 150 eur

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

autá, poradňa

Na vyradenie starého auta, ktoré už fyzicky neexistuje, bude stačiť od 1. januára 2014 čestné vyhlásenie. Rozhodli o tom v utorok poslanci parlamentu keď opätovne schválili novelu zákona o odpadoch, ktorá to rieši.

Novelu, ktorú pripravili poslanci vládneho Smeru-SD Jaroslav Baška a ďalší poslanec Róbert Puci, schválil parlament ešte 1. júla  a mala platiť už od septembra. Prezident Ivan Gašparovič ju však nepodpísal.

Proti novele sa ohradilo aj Združenie miest a obcí Slovenska. Argumentovalo, že staré vraky sú ohrozením pre životné prostredie.

Poslanec J. Baška potrebu novely odôvodnil informáciou, že občania podali Policajnému zboru približne 4 500 podnetov, ktoré sa týkali vyradenia neexistujúceho vozidla.

Policajti pred novelou vyškrtli z evidencie staré autpo len vtedy, ak jeho vlastník predložil potvrdenie o jeho zošrotovaní v kovošrote.

Ak ho nemal, musel platiť napríklad pokuty za neabsolvovanie technickej a emisnej kontroly. Okrem toho musel platiť aj povinné zmluvné poistenie. J. Baška upozornil, že od majiteľov neexistujúcich aut vymáhajú povinné zmluvné poistenie exekútori.

Od januára sa môžu vlastníci neexistujúcich áut zbaviť cez čestné vyhlásenie, ktoré doručia obvodnému úradu životného prostredia.

Za papierovú likvidáciu auta však budú musieť zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu. Jeho výška závisí od veku vozidla. Ak od prvej evidencie ubehlo do desať rokov, zaplatí majiteľ 150 eur. Ak prešlo od 10 do 20 rokov, poplatok je 100 eur. Tie autá, ktoré sú v evidencii viac ako 20 rokov zaplatia najnižší poplatok - 50 eur.

Po zaplatení poplatku vlastník auta požiada obvodný úrad životného prostredia o vydanie potvrdenia o neexistencii vozidla. To priloží k žiadosti o vyradenie z evidencie na polícii. Poplatok sa bude platiť do Environmentálneho fondu.

Ako informovala hovorkyňa fondu Jana Sásfaiová, v súčasnej dobe fond analyzuje možnosti uhrádzania a spracovávania týchto príspevkov. „Verejnosť bude o tomto postupe informovaná pred účinnosťou zákona."

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy autá, poradňa

Diskusia (0 reakcií)