Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nelichotivé porovnanie Imreczeho s Českom: Drahý IT systém a priveľa úradníkov

17.07.2017, 15:41 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Medzi dvoma štátnymi úradmi rastie napätie. Kontrolóri z NKÚ už po druhý raz poukázali na nízku efektivitu Finančnej správy. Daniari pod vedením Františka Imreczeho zistenia nechcú uznať a tvrdia, že v správe o kontrole sú chybné údaje.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Priveľa zamestnancov, vysoké administratívne výdavky a extrémne predražený IT systém. Aj takto sa dajú zhrnúť výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) u daniarov. V spolupráci s českými kolegami kontrolóri porovnávali efektivitu správy spotrebných daní v rokoch 2012 až 2015. Pre Slovensko to dopadlo nepriaznivo.

Pred susedmi vedieme podľa NKÚ v administratívnych nákladoch. Podľa úradu, kým Slovensko vynaložilo na výber sto eur spotrebných daní 1,94 eura, v Česku to bolo len 0,73 eura.

Neprehliadnite

Osobitnú kapitolu vyčlenil NKÚ elektronickému systému EMCS, ktorý prevádzkujú členské krajiny Európskej únie na monitorovanie pohybu tovarov. Na Slovensku systém podľa údajov od daniarov dodávala firma Ditec.

NKÚ uvádza, že len na upgrade systému minulo Slovensko o 20 percent viac než Česká republika. NKÚ upozorňuje, že mu Finančná správa poskytla náklady na systém len za obdobie od roku 2011, hoci bol zavedený a prevádzkovaný už skôr. „Aj napriek tomu výdavky na upgrade v SR boli o 188-tisíc eur vyššie ako za zavedenie a upgrade EMCS za desať rokov jeho fungovania v Českej republike,“ poznamenáva NKÚ.

Tvrdí, že Finančná správa má obrovské rezervy v efektivite. Kým na Slovensku sa spotrebnými daňami podľa NKÚ zaoberalo 1 300 zamestnancov a mali na starosti 48-tisíc daňových subjektov, v Českej republike to bolo len niečo vyše tisíc pracovníkov na 114-tisíc firiem.

Daniari: Porovnali ste hrušky s jablkami

Finančná správa výsledky NKÚ odmietla a úradu poslala aj oficiálny list, v ktorom sa voči zisteniam ohradila. „Porovnali dva úplne odlišné systémy správy spotrebných daní, čo dokazuje niekoľko faktov,“ reagovala hovorkyňa Patrícia Macíková.

Slovensko má podľa nej celkom inú legislatívu, napríklad štyri zákony o spotrebných daniach, kým v ČR je len jeden. Slovensko má podľa nej nad rámec harmonizovaných daní aj zdaňovanie mazacích olejov, tabakovej suroviny, evidenciu výrobného zariadenia na lieh a tabak, ČR nie.

„Systém elektronizácie finančnej správy v oblasti spotrebných daní je na oveľa vyššej úrovni ako v ČR,“ dodáva k výdavkom na IT hovorkyňa. Upozorňuje, že na rozdiel od ČR máme obojsmernú elektronickú komunikáciu, čo si vyžiadalo vstupné investície pri prepájaní informačných systémov, napríklad EMCS.

Na záver upozorňuje, že NKÚ pracovala s nesprávnym údajom počtu zamestnancov. Daniari tvrdia, že ich nie je 1 300, ale len 801.

TREND oslovil NKÚ, z akých zdrojov čerpalo a aká bola pri kontrole metodika. "Údaje o počte zamestnancov sme čerpali z podkladov, ktoré vypracoval Osobný úrad Finančného riaditeľstva v spolupráci so sekciou colných úradov," uviedlo NKÚ. V záveroch, ktoré vypracovali kontrolóri, bola podľa nich zohľadnená rozdielna legislatíva a výkonnosť správcov daní posudzovali v porovnateľných činnostiach.

Spor o licencie

Nie je to prvý konflikt medzi NKÚ, ktorý riadi Karol Mitrík a Finančnou správou. V máji zverejnil kontrolný úrad analýzu, podľa ktorej vybrali daniari na daňových licenciách za obdobie 2014 a 2015 o takmer 40 miliónov eur menej ako mali. Finančná správa aj tieto závery spochybnila, keď uviedla, že ešte neuplynula lehota, dokedy môžu daniari tieto peniaze vymáhať.

Karol MitríkZdroj: SITA

NKÚ je zo zákona nezávislý úrad, ktorý kontroluje, ako verejné inštitúcie hospodária. Je ťažké rozlúsknuť, či má v debate o efektivite pravdu úrad alebo Finančná správa. Čo sa týka porovnania s Českou republikou, je pravda, že štruktúra slovenskej Finančnej správy je iná. Tvoria ju daniari aj colníci, ktorí sa pred rokmi zlúčili. V ČR sú colníci zvlášť. Aj táto skutočnosť môže ovplyvniť prepočet výdavkov na vybrané dane.

Na druhej strane, ak Slovensko investovalo do IT omnoho viac ako Česko a je na takej vysokej úrovni, načo je potrebné vykonávať toľko kontrol fyzicky? Lebo aj tu SR vedie pred ČR. A napokon, aj keby počet zamestnancov bol na úrovni, ako hovorí Finančná správa, stále je množstvo subjektov, ktoré majú spravovať slovenskí daniari a české colné riaditeľstvo, neporovnateľne rozdielny.

Rozhodnúť spor medzi dvomi úradmi by mohlo ministerstvo financií, pod ktoré patrí Finančná správa a má kontrolné mechanizmy, aby sa vedelo dostať aj k citlivým údajom vo vnútri. Už pri prvej správe NKÚ o licenciách sa však ministerstvo Petra Kažimíra jasne postavilo na stranu daniarov. „Čísla a výsledky, ktoré NKÚ prezentoval neboli konečné. FS jasnými a zrozumiteľnými argumentmi vysvetlila, aká je skutočná realita,“ odpísalo ministerstvo.

Prácu Finančnej správy hodnotí „výlučne cez dosahované výsledky a tie sú prevažne pozitívne“. Ministerstvo poukázalo najmä na vyšší výber DPH.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy efektivita, Finančná správa, kontrola, NKÚ