Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemci nechcú „streliť“ poľskú mBank vláde

08.11.2019, 19:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Commerzbank predáva štvrtú najväčšiu banku v Poľsku mBank, ktorá má dcéru aj na Slovensku. Záujemcov je viacero a okrem súkromných bánk má o finančný dom záujem aj poľská vláda. Tá už dlhšie deklaruje, že chce nacionalizovať poľský bankový sektor, ktorý je stále do veľkej miery v rukách zahraničných vlastníkov.

  • Tlačiť
  • 10

Nemecká Commerzbank sa zdráha predať svoje podiel v mBank poľskej vláde či poľským bankám pod vplyvom štátu, ako sú PKO Bank Polski a Bank Pekao, teda jednotke a dvojke na tamojšom trhu. Pre TREND to uviedli zdroje z poľského bankového prostredia.

Nemci podľa nich preferujú skôr zahraničných záujemcov ako napríklad rakúsku bankovú skupinu Erste Group. Hovorkyňa tejto banky pre TREND túto informáciu potvrdila. "Uvažujeme o kúpe mBank, keďže by to zapadalo do našej regionálnej stratégie," hovorí Carmen Staicu z Erste Group.

Predaj poľskej matky sa bude týkať aj jej slovenskej a českej pobočky. Klientov to hneď neovplyvní. "Všetky produkty a služby sú dostupné rovnako ako doteraz a pre našich klientov sa tak nič nezmenilo. Je potrebné doplniť, že podobné procesy často trvajú viacero mesiacov, v niektorých prípadoch dokonca rokov," dodáva Veronika Deckerová, ktorá komunikuje za mBank.

Aj poľské média píšu, že šéf poľskej mBank Cezary Stypułkowski pripustil, že by predal banku radšej niekomu z cudziny. To ide proti zámerom poľskej vlády na čele so stranou Právo a spravodlivosť, ktorá nedávno vyhrala voľby aj so sľubom, že dosiahne návrat poľských bánk do poľských rúk. Populizmus a ekonomický nacionalizmus fungujú spoľahlivo aj u našich severných susedov.

Poľská vláda však bola v septembri pri vyjadrení záujmu o kúpu banky zdržanlivá. Premiér Mateusz Morawiecki povedal, že o transakcii by sa malo rozhodovať na základe ekonomických kritérií.

Neprehliadnite

Viacerí nápadníci

Keď Commerzbank oznámila, že sa chystá predať svoj skoro 70-percentný podiel v poľskej mBank za viac ako 2,6 miliardy eur, analytici odhadovali, že záujemcov o kúpu bude dosť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy banky, Fúzie a akvizície, Poľsko