Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecká vláda rokovala celú noc. Do boja proti zmene klímy dá 54 miliárd

20.09.2019, 15:02 | TASR | Tomáš Bakoš

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dosiahla v piatok - po 18 hodinách rokovaní - dlhoočakávanú dohodu týkajúcu sa rozsiahleho balíka opatrení na ochranu klímy. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje z koalície.

  • Tlačiť
  • 15

„Uzavreli sme dohodu s mnohými opatreniami a ročným monitorovacím mechanizmom" na dosiahnutie klimatických cieľov, uvádza vládny zdroj.

Rokovania vlády o takzvanom klimatickom balíku opatrení na znižovanie emisií oxidu uhličitého, odštartovali vo štvrtok večer a trvali viac než 18 hodín. Ako uviedol denník Süddeutsche Zeitung, na schválený balík bolo celkovo vyčlenených 54 miliárd eur.

Neprehliadnite

A. Merkelová na tlačovej konferencii uviedla, že vytvorili početné stimuly, aby sa ľudia mohli správať ekologickejšie. „Veríme, že tieto ciele dosiahneme,“ dodala.

Nemecko neočakáva, že plán bude vyžadovať zvýšenie dlhu. Náklady na stimuly, ako je propagácia elektrického vozidla a modernizácia starších pecí, budú vyvážené príjmami získanými z obchodu s emisiami, píše Bloomberg.

V dohode bolo dosiahnuté:

  1. stanovená cena uhlíka, v rámci schémy obchodovania s emisiami, na 26,30 eura
  2. inštalovanie nových vykurovacích zariadení na vykurovací olej bude od roku 2025 v Nemecku zakázané
  3. nárast cien benzínu a nafty o desať centov za liter v roku 2026
  4. zvýšenie daní v leteckej doprave

Demonštrantov neuspokojili

Mládežnícke hnutie Piatky za budúcnosť však vyjadrilo s prijatým balíkom opatrení nespokojnosť a na sociálnych sieťach sa začal šíriť hashtag „Not my Klimapaket".

Cieľom spolkovej vlády je znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Z terajších 866 miliónov ton sa majú znížiť na 563 milión ton ročne. V Berlíne pred Brandenburskou bránou sa v rámci medzinárodného týždňa klimatických štrajkov v piatok koná demonštrácia, na ktorej sa podľa usporiadateľov zhromaždilo už 80-tisíc ľudí.

Ľudia sú skeptickí

A. Merkelová chce v pondelok na klimatickom samite povedať svetu, že Nemecko je v čele boja proti klimatickým zmenám. Jej plány sa však doma stretávajú so skepticizmom, píše Bloomberg.

Nemecký Bild označil tento týždeň klimatické opatrenia za „falošný balík“. Noviny upozorňujú, že kancelárka stratila dôveru tým, že oznámila veľké plány a potom pri ich realizácii zlyhala.

Bild, najväčšie noviny krajiny, tento týždeň označili čakajúce klimatické opatrenia za „falošný balík“, pričom tvrdili, že stratila dôveryhodnosť tým, že oznámila veľké schémy a potom ich nevydala.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy Klimatické zmeny, Merkelová, Nemecko