Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo investori kupujú nemecké dlhopisy s rekordne záporným výnosom

13.06.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (12 reakcií) Pravidlá diskusie

13.06.2019 | martin33

Lebo po rozpade eurozony budu vyplatene v nemeckych markach.

13.06.2019 | Niless

TO je len fiktivna predstava, mozno zaujimava z pohladu rozlozenia rizika ale investor s niecim takym keby uvazoval musi ist do dlhych a v sucanosti malo pravdepodobnych pozicii.
Ceny dlhopisov sa vzdy hybu opacne ako sa hybu uroky. Takze je to logicke.
Ste banka a kupite dlhopis s fixom -0,4 %. No vyzera to nelogicky na prvy pohlad. Ak mate platit ECB za ulozenie 0,7% za ulozenie vkladov tak ste prave znizili stratu. Skratka trh s dlhopismy len absorbuje peniaze hodene na trh.
A potom je tu nejaka centralna banka ktora zabezpecuje vykup dlhopisov na uvolnovanie svojej politiky. A myslite ze ich kupi lacnejsie ako ich kupil investor? No to sotva :-)

13.06.2019 | Ivan475

neviete niekto, bol už v nejakej krajine/ekonomike pozorovaný takýto paradox? teda celé to zaplavovanie ekonomiky lacným kapitálom aka Quantitavie easing, že investori už nevedia kam tie lacno napožičiavané prachy strkať? čo z toho vznikne skôr, hyerinflácia alebo deflácia?

13.06.2019 | martin33

Hyperinflacia tu uz je, zakryva sa manipulaciou so spotrebnym kosom, kam sa nepocitaju ceny nehnutelnosti a ceny akcii. Len "vdaka" tomu, ze k tymto lacnym peniazom nema pristup "bezny plebs" ale len "vyvoleni" neprejavuje sa vo zvysku realnej ekonomiky.

13.06.2019 | @@@

presne tak ...opať ide o sofistikovany podvod kapitlaizmus na ludoch ked sa k peniazom z ničho dostavaju len bohaty ktory v podstate takto zadarmo ziskaju peniaze aby si za ne kupili veci od ludi ktory na tie peniaze tažko pracuju .....

celej je to podovod finančnikov na ostatnych ludoch len aby sa finančnici nabalili a nemuseli nič robiť

14.06.2019 | Roman Kanala

Inflácia áno, ale hyperinflácia to nie je. O tej sa hovorí pri veľmi rýchlom náraste cien, a ročne nad 100%. Väčšinou to nastane vtedy, keď sa krajina neprimerane zadĺži a na zlepšenie obchodnej bilancie obmedzí alebo zdaní dovoz výrobkov. Potom sa pri nedostatku tovaru zvyšuje ich cena.

13.06.2019 | martin33

Tak preco to investor neulozi do greckych alebo talianskych dlhopisov, kde by rozdiel medzi zapornym urokom v banke a (kladnym) vynosom dlhopisu bol este vacsi ? Lebo tu existuje nezanedbatelne kurzove riziko, rozpadu eurozony, respektivne vystupenia PIGS krajin z nej. A toto riziko ovlyvnuje uz aj kratkodobe investicie.

13.06.2019 | @@@

nie lebo tu hrozi že ten dlhopisy mu nikto nevyplati čo zvyšuje rizko straty ....v podstate grecke a talianske dlhopisy a ich vynosy su vyššie pre riziko ktore maju čiže to riziko že nakoniec im to nikto ani nemusi vyplatiť .....

....čiže v podstate investori veria nemeckym dlhopisom že im ich vyplatia

13.06.2019 | prasiatko_sk

Keby Nemecko vystupilo z eurozony, marka by sa voci euru posilnila. Nemecky dlh denominovany v eurach by tym padom pre Nemecko zlacnel. Nie je dovod, aby Nemecko vyplacalo v drahych markach, ak nominal je v eurach. Zaporny urok sa da vydrzat, ak cena dlhopisov rastie, ak ECB zabezpecuje cenu statnych dlhopisov ich nakupom.

13.06.2019 | martin33

Nemecko nevystupi z eurozony, ale eurozona sa rozpadne a euro samotne zanikne. Nemecke dlhopisy sa tak budu automaticky vyplacat v mene Nemecka. V podstate su nemecke dlhopisy "buduce nemecke marky".

13.06.2019 | prasiatko_sk

Netuším, ale keby som bol štátom, konvertoval by som na domácu menu len majetok a dlhy svojich rezidentov, na dlhy držané nerezidentami by som sa vykašľal. Máš papierik, ktorý ťa oprávňuje na vyplatenie v mene euro? Tak dostaneš euro, nejaké ešte mám v sejfe. Nepáči sa ti? Pošlem na teba armádu. Keby ten cudzí bol americký rezident, možno by začal mávať embargom, ale Rus by len sklopil uši a povedal by si, že na nemeckých kapitalistov sa nedá spoľahnúť.

14.06.2019 | martin33

Je to porusenie medzinarodneho prava, ktore si niektore staty mozu dovolit a niektore nie. Nemci bohuzial ziju v traume z nacizmu, teda chcu byt "za dobrych".
Taketo riesenie napriklad pouzil Island, ale to je mala krajina, kde funguje priama demokracia a bankari si tak nedokazu udrziavat taky vplyv na statnu politiku ako inde.
"V poslednom roku masívne protesty doslova zvrhli vládu. Následne si ľudia vydobyli v uliciach referendum, v ktorom odmietli splácať dlhy bánk. Z krajiny masívne utekali bankári a finančníci, niektorí boli zatknutí a vypočúvaní, bývalému premiérovi hrozí 2 ročné väzenie. "
https://jozefkurty....