Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecko bližšie k recesii. Priemyselná výroba poklesla najviac za dekádu

07.08.2019, 10:25 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Nemecká priemyselná výroba poklesla v júni o 1,5 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu a potvrdila tak pokračujúci pokles nemeckého priemyslu. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je priemyselná výroba nižšie o 5,2 percenta, čo je najviac od konca roka 2009.

  • Tlačiť
  • 0

Nemecký priemysel má potenciál stiahnuť rast hrubého domáceho produktu o 0,6 percenta, uvádza agentúra Bloomberg. Podľa nemeckej centrálnej banky Bundesbank by sa v druhom kvartáli mala ekonomika krajiny zmenšiť.

„Dichotómia ekonomiky“, kde je sektor služieb silný, no slabé zahraničné objednávky sťahujú priemyselnú produkciu nižšie, bude pokračovať aj pre najbližšie obdobie.

Nemecko sa tesne vyhlo recesii na konci minulého roka, keď sa kontrakcia z tretieho kvartálu na úrovni -0,2 percenta vo štvrtom kvartáli nepotvrdila a HDP ostalo nezmenené. Prvý kvartál tohto roka bol ekonomický rast pozitívny na úrovni 0,4 percenta, avšak Bundesbanka tvrdí, že k nemu prispeli „špeciálne faktory“, ktoré sa „strácajú alebo otáčajú“, píše Reuters.

Neprehliadnite

Utorkový optimizmus júnového rastu továrenských objednávok schladil ekonomický minister, keď povedal, že sektor zatiaľ nedosiahol bod obratu. Nemecká priemyselná výroba prispieva k tvorbe hrubého domáceho produktu takmer tretinou.

Momentálne je nemecká ekonomika jedným z najslabších článkov európskej ekonomiky, keď trpí spomaľovaním globálneho obchodu. Nemecká priemyselná výroba klesá väčším tempom ako počas prepadu v časoch európskej dlhovej krízy, čo naznačuje, že súčasné problémy Eurozóny majú odlišný charakter.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy nemecká ekonomika, Nemecko

Diskusia (0 reakcií)