Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet EÚ

16.09.2019, 12:00 | TASR

Nemecko, najväčšia ekonomika Európskej únie (EÚ), chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021-27 na úrovni 1 percenta jej hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedli to zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

, Nemecko

Tento limit je nižší ako 1,11 percenta HDP celej Únie, ktorý navrhuje Európska komisia. Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, predloží v pondelok ministrom svoj návrh.

Neprehliadnite

Ministri budú tiež diskutovať o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt, vrátane právneho štátu. Tento plán by mohol vytvoriť konfrontáciu medzi liberálnym Západom a bývalými komunistickými štámi Poľskom a Maďarskom na východe EÚ.

Varšavu a Budapešť, popredných príjemcov rozvojových programov EÚ, ich bohatší parteri zo Západu obviňujú z podkopávania demokracie a čoraz viac sa zdráhajú prispievať na ich rozvoj.

Fínsko, ktoré aktuálne predsedá EÚ, dúfa, že sa lídri členských štátov na októbrovom summite dohodnú na hrubom obryse rozpočtu.

Ale iné zdroje tvrdia, že to môže trvať dlhšie, jednak pre otázniky spojené s brexitom, a tiež pre rozsah zvýšenia príspevkov jednotlivých členov do rozpočtu EÚ, aby tak nahradili výpadok financií zo Spojeného kráľovstva.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy , Nemecko

Diskusia (0 reakcií)