Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecko sťahuje európsky priemysel. V4 zatiaľ odoláva

13.06.2019, 19:43 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Priemyselná produkcia eurozóny v apríli podľa prvých odhadov poklesla 0,5 percenta. Nadviazala na marcový pokles, čím potvrdila pokračovanie negatívneho trendu v eurozóne. Hlavným zdrojom problémov je Nemecko a Veľká Británia. Krajinám V4 sa stále darí.

  • Tlačiť
  • 6

Priemyselná produkcia poklesla najviac vo Veľkej Británii, keď na mesačnej báze stratila 2,7 percenta. Ukončila tak pomerne pozitívny trend posledných mesiacov. Čísla poukazujú na negatívnu reakciu ekonomiky na neschopnosť dosiahnuť dohodu o brexite ku koncu marca.

Rýchly prepad priemyselnej produkcie pokračuje v Nemecku, kde klesol na najnižšiu hodnotu od začiatku roka 2017. Hlavným zdrojom problémov je spomaľovanie svetovej ekonomiky pri proexportne zameranej štruktúre krajiny.

Neprehliadnite

Nemecká priemyselná produkcia poklesla od svojich maxím v novembri 2017 o 5,7 percenta, čo je najväčší pokles od krízy v roku 2008. Ekonomika krajiny sa ocitla v pasci blížiaceho sa konca súčasného obchodného cyklu podporeného obchodnými vojnami Donalda Trumpa.

Ťahaná Nemeckom, celá priemyselná produkcia v Eurozóne zaznamenáva od konca roku 2017 stagnáciu. Tá nie je tak prudká ako v časoch európskej dlhovej krízy, no prerušila obdobie silného rastu trvajúceho takmer päť rokov.

Zatiaľ sa pomerne stabilne javí sila slovenského priemyslu, ktorého produkcia v apríli síce poklesla o 0,3 percenta, no na ročnej báze dosahuje rast o vyše 6 percent. Jedná sa o piaty najväčší ročný rast v eurozóne. Z okolitých krajín ho predbehlo iba Poľsko, no ani Maďarsko príliš nezaostáva.

Dáta tak poukazujú na doterajšiu odolnosť V4 voči spomaľovaniu Nemecka.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy nemecká ekonomika, priemyselná produkcia, slovenská ekonomika