Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osýpky sa vrátili a udreli na Nemecko. V Berlíne zomrelo dieťa

23.02.2015, 17:30 | Michaela Lovásová | ČTK

Rozsiahla vlna osýpok, ktorá zasiahla celé Nemecko, má prvú obeť. V Berlíne na túto detskú vírusovú chorobu zomrelo jeden a pol ročné batoľa, informoval berlínsky zastupiteľ Mario Czaja.

  • Tlačiť
  • 6

V Berlíne sa osýpky začali šíriť minulý rok v októbri a odvtedy sa nakazilo 574 ľudí. V celom Nemecku sa vlani touto chorobou nakazilo 1774 pacientov, čo je desaťnásobok oproti roku 2012, vyplýva zo zdravotníckych štatistík.

M. Czaja uviedol, že osýpkam podľahol malý chlapec 18. februára. Zatiaľ sa nevie, či bol očkovaný a ako sa nakazil.

Z dôvodu ťažkého prípadu osýpok musela byť uzatvorená škola v berlínskej štvrti Lichtenrade. Spolužiaci a učitelia chorého musia hygienikom predložiť očkovacie preukazy a prípadne sa nechať očkovať. Škola by mala na druhý deň opäť normálne fungovať.

Podľa Inštitútu Roberta Kocha je v súčasnosti väčšina nemeckých detí pred chorobou chránená, očkovanie ich podstúpi 95 percent. Problémom však môžu byť dospelí, ktorí sa v detstve vakcíne vyhli a teraz ich môže choroba ohroziť. Inštitút preto vyzýva k masívnej kampani zameranej na očkovanie dospelých. Ministerstvo zdravotníctva sa k návrhu zatiaľ nevyjadrilo.

Na osýpky nie je žiadny špecifický liek. Liečia sa len prejavy ochorenia - horúčka a ďalšie nepríjemné symptómy. U dospelých býva ochorenie často odhalené neskôr ako u detí, a osýpky im tak môžu spôsobiť vážnejšie problémy. Chorobu môže pri ťažkom priebehu sprevádzať zápal pľúc alebo encefalitída.

Osýpky nie sú len problémom rozvojových krajín

Osýpky tento rok zasiahli najviac rôznorodé miesta: cez utečenecké tábory v severovýchodnej Nigérii až po zábavný park Disneyland v americkej Kalifornii. Rozdiely v miestach sú priepastné. Na jednej strane tohto spektra ľudia bojujú o prežitie a majú ťažkosti so získaním základnej zdravotnej starostlivosti, na strane druhej ide o krajiny, kde sa ľudia dobrovoľne rozhodujú, či chcú alebo nechcú predchádzať chorobám očkovaním a čoraz častejšie ho odmietajú z princípu.

  • Minulý rok skupina Kanaďanov, ktorí neboli očkovaní, doniesli infekciu späť do krajiny po návšteve Holandska. Miestne orgány v Britskej Kolumbii potvrdili 375 prípadov. Incident bol v Kanade vyhlásený za najhoršie vypuknutie osýpok v časovom horizonte posledných 30-tich rokov.
  • Holandsko bojovalo s osýpkami od mája 2013 do marca 2014, kedy ochorelo viac ako 2 600 ľudí v obciach, ktoré sa bežne neočkujú.
  • Európa hlásila dokopy 4 735 nakazení osýpkami v roku 2014. V 85 percentách prípadov šlo o nezaočkovaných ľudí, 10 percent nedokončilo povinné dávky. Vrchol nastal v roku 2010, keď úrady hlásili 32 480 prípadov osýpok. Z európskych krajín mala v roku 2014 najviac incidentov na 100-tisíc obyvateľov Bosna a Hercegovina, ktorá sa vlani umiestnila na druhom mieste aj v celosvetovom rebríčku Svetovej zdravotníckej organizácie.
  • 51 ľudí sa malo nakaziť osýpkami v januári v Disneylande v Kalifornii. Infekciu mala roznášať nezaočkovaná žena. Disneyland vtedy vydal oficiálne stanovisko, podľa ktorého bolo povolené navštíviť zábavný park iba v prípade, ak boli návštevníci v minulosti vakcinovaní. V USA sa osýpky od roku 2000 považovali za vyhubené a rodičia prestávali svoje deti na túto chorobu očkovať.
  • Čína, ktorá mala najviac prípadov osýpok v roku 2014, nahlásila v januári v tomto roku 2 700 prípadov osýpok a tri úmrtia batoliat. Osýpky boli hlásené na univerzite v provincii Šan-si a na úrade v Pekingu, čo malo za následok karantény a očkovanie pre tisíce ľudí. Úradníci z Národnej zdravotnej agentúry sa vyjadrili, že mnoho z týchto prípadov sa vyskytovalo u dospelých, ktorí nikdy neboli očkovaní. Až dve tretiny prípadov v Pekingu sú ľudia nad 20 rokov.

Zdroj: CNN

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Nemecko, očkovanie, osýpky, zdravotníctvo