Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemocnice by mali byť riadené inak, súhlasí s opozíciou Kalavská

12.05.2019 | TASR

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

12.05.2019 | Roman Kanala

"A. Kalavská ... súhlasí s tým, že peňazí do zdravotníctva treba viac..."

Toto je jedným z často opakovaných boľševických nezmyslov. Práve naopak. Do zdravotníctva netreba nič. Zdravotníctvo čo si na seba zarobí, to bude mať. Zdravotníctvo treba odstrihnúť od štátneho financovania a nech sa financuje samo.

1. Súkromné zdravotné pokladne povyberajú od poistencov poistné a treba ich nechať, aby si ich vyberali samé a aby to nešlo cez daňovákov a štátny rozpočet. Príležitosť robí zlodeja a ako vieme, ficovláda je vláda zlodejov.

2. Zdravotné pokladne, ak budú všetky súkromné, si postrážia výdavky samé. Zas im treba vziať právomoc, aby si rozhodovali, s kým uzavrú zmluvu o výkonoch a právomoc dať strop na vykonané úkony. Štát by mal len dohliadať na to, aby každý, kto má štátom udelenú licenciu na zdravotné úkony, dostal zaplatené. Nik nesmie ťahať za kratší povraz, lebo má menej hotovosti na úplatky, ako iný. Zdravotné poisťovne majú peňazí veľa.

3. Nemocnice by si postrážili, aby im pacienti platili. Pacientom ponechať spoluúčasť povedzme 10%, aby spotreba zdravotných služieb nedivergovala do nekonečna. Ak sa bude v nemocniciach kradnúť, treba ich zavrieť. Ľudia budú chvíľu frfľať a buď si zvyknú, alebo s tým niečo urobia a otvoria si nemocnicu cez mesto či kraj.

4. Pacienti by si dávali pozor, aby nespotrebúvali priveľa zdravotnej starostlivosti, lebo by už nebola zadarmo. Decká by si museli umývať zuby, dôchodci šlapať turistiku a bicyklovať, aby nespustli. Spustnutie nevyrieši tabletka.

5. Treba sa pripraviť na zvýšenie úmrtí. To bude krátkodobé. V dlhodobom horizonte by toto nastavenie vzťahov šetrilo zdravie a životy pacientov a štát by to nestálo nič, lebo by nebol finančne zúčastnený. Len by dohliadal na pravidlá a vyberal DPH.

13.05.2019 | Julo 2018

Čiastočne je to realizovateľné, ale :

Rodiny s malými deťmi by vlastne museli hradiť zdravotné poistenie z príjmu, ktorý často ale ledva pokryje základné životné náklady.
Kto by určil hodnotu jednotlivých úkonov lekára alebo špecialistu , to by bolo často na súdoch medzi zdravotníckym zariadením a poisťovňou , alebo medzi poisťovňou a pacientom ktorý za zákrok už zaplatil .
Jednoducho by sa stalo zdravotníctvo obyčajným obchodom s ľuďmi. Mohlo by to skončiť ako v rozvojových krajinách, kde pacient "daruje obličku, aby uhradil liečbu zápalu pľúc " .
Schodnou cestou by bolo určenie stropov výdajov mimo zdravotníctva pre poisťovne ( honosné budovy, autá, platy predstavenstiev a ich odmeny , a podobne ) napríklad že tieto výdaje nesmú prekročiť 15% z vybraných peňazí , 5% by tvorila rezerva a ostatné by muselo ísť do zdravotníctva. Na konci roku by zo zbytku ktorý by bol na špeciálnom účte opravovali nemocnice. V týchto rovnako určiť sumy na prevádzkovanie mimo zdravotníckej starostlivosti ( platy vedenia a odmeny , budovy .... ) platy zdravotníckeho personálu ako aj obslužného personálu by boli stanovené tabuľkou podľa vzdelania, funkcie a doby práce v profesii.

13.05.2019 | Roman Kanala

Ako som to napísal, to asi funguje len niekde v USA alebo v inej rozvojovej krajine. Aj vo Švajčiarsku sú transfery z daní na nemocnice. AJ HCUG, Hôpital cantonal universitaire de Genève aj CHUV, Centre Hospitalier Universitaire Vaudois Lausanne poberajú peniaze z verejného rozpočtu. Všade v Európe je dnes sociálny štát. Niekde to ide ešte ďalej, socialistický štát. Či sociálistický štát.

O švajčiarskom systéme som toho napísal veľa: https://blog.etrend...

13.05.2019 | salamoon

zase sa ozyva niekto z krajiny z najdrahsim zdravotnictvom v Europe, ktore stoji vyse 12% HDP ? :D

13.05.2019 | Roman Kanala

... a kde platí pacient, a nie všetci daňoví poplatníci? A kde je najlepšia zdravotná starostlivosť na svete?

13.05.2019 | salamoon

a danovy poplantik nie je pacient ?.. vo Svajciarsku je z verejnych zdrojov platena 2/3 zdravotnictva.. nielen nominalne, ale aj v percentach HDP je to viac ako u nas..