Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemocnice neplatia. V problémoch je už pre to aj transfúzna služba

26.02.2014, 17:51 | dar | © 2014 News and Media Holding

Napriek optimistickým konštatovaniam ministerstva zdravotníctva o spomaľovaní rastu dlhu nemocníc, viaceré dáta nehovoria o ich dobrej kondícii. Ku koncu januára dlhovali na odvodoch Sociálnej poisťovni takmer 90 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

Väčšina z tohto dlhu pritom pripadá na štátne nemocnice, takmer šesťdesiat miliónov eur.  Kým štátnym narástli dlhy voči poisťovni za mesiac o 2,7 milióna eur, nemocniciam patriacim pod VÚC, mestá a obce sa dlhy zvýšili o približne 670- tisíc eur.

Nárast dlhov eviduje Sociálna poisťovňa voči štyrom zariadeniam v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, a to voči Univerzitnej nemocnici Bratislava, nemocnici v Banskej Bystrici, Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave a Národnej transfúznej službe SR (NTS SR).

Pre TASR povedala riaditeľka transfúznej služby Renáta Dundová, že má problémy s druhotnou platobnou neschopnosťou spôsobenou najmä tým, že nedostáva zaplatené od zdravotníckych zariadení za krvné prípravky. Záväzky transfúznej služby po lehote splatnosti voči dodávateľom dosahujú výšku 10,45 milióna eur, ďalších vyše 800- tisíc eur dlhuje Sociálnej poisťovni. Úhrady meškajú v priemere 1,5  roka.

Minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva informovalo, že dlh štátnych nemocníc na konci minulého roka dosiahol výšku 365 miliónov eur. Strata sa podľa ministerstva znížila zo 120 na 70 miliónov eur vďaka tomu, že sa znížili výdavky na prevádzku. Zároveň však vlani Všeobecná zdravotná poisťovňa niekoľkokrát zvyšovala nemocniciam platby.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)