Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nenazývajme sa fašistami. Svet je komplikovaný, len mu potrebujeme porozumieť

Len málo historikov má status globálnej celebrity. Yuval Noah Harari z Izraela si post intelektuálnej rockstar vydobyl knihou Sapiens, v ktorej dokázal prerozprávať 70-tisíc rokov ľudského rodu do 500 strán. V ďalšej knihe Homo Deus: A Brief History of Tomorrow pokračoval tam, kde skončil: na prahu revolúcie digitálnej éry, kde opisoval zákonitosti, ktoré budú určovať budúcnosť ľudstva v najbližších sto rokoch. Teraz prichádza s knihou 21 lekcií pre 21. storočie, v ktorej sa pokúša „odzoomovať“ od strachu a problémov ľudstva. Ponúka prísne racionálny pohľad na jeho základné dilemy, ktoré navíja do nití historického kontextu.

15.09.2018, 18:51 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Nie na všetko má Y. Harari jednoznačné odpovede, ale jeho pasáže k migrácii, terorizmu, úpadku liberálnej demokracie, globálnemu otepľovaniu či zmyslu náboženstva dodávajú človeku pocit, že ľudstvo nakoniec všetky výzvy nejako zvládne.

Ľudstvo je v skutočnosti malou kvapkou v historickom kontexte a je pochabé, ak sa umelo rozdeľuje. Všetci sme obyvatelia tej istej maličkej planéty, ale mali by sme sa o ňu postarať vlastnými rukami, lebo inak sa o ňu postarajú iní. A to nemusí dopadnúť dobre.

„Miliardy z nás si ťažko dovolia luxus vyšetriť všetky otázky, pretože máme naliehavejšie veci na starosti: musíme ísť do práce, starať sa o deti alebo o starších rodičov,“ píše autor v úvode knihy. Bohužiaľ, história neposkytuje žiadne ústupky.

Ak sa vo vašej neprítomnosti rozhodne o budúcnosti ľudstva, pretože ste príliš zaneprázdnení kŕmením a obliekaním vlastných detí, nebudete oslobodení od následkov týchto rozhodnutí – aj keď neboli vaše. „Je to veľmi nespravodlivé, ale kto povedal, že história je spravodlivá?“ pýta sa.

Neprehliadnite

Kniha 21 Lessons for the 21st Century

Kniha 21 Lessons for the 21st CenturyZdroj: Amazon

Yuval Noah Harari: 21 Lessons for the 21st Century, Jonathan Cape – Penguin Random House, 2018, 368 s.

Migrácia s rozumom

Kniha je skôr zbierkou úvah než riešení, čo mnohých čitateľov zrejme sklame. Pri mnohých témach dáva Y. Harari za pravdu 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Knihožrút, migrácia, náboženstvo, utečenci, vojna