Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nepodceňujme Čínu. Fotia aj na mýtnej bráne, sledujú pohyb aj kreditný profil

09.01.2019, 11:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Do Číny sa Maroš Breda, rodák z Michaloviec, dostal pred 13 rokmi, keď tam začal pracovať pre českú firmu EMC Real Estate Investment. Tá stavala obchodný dom v Pekingu a v mestách Čching-tao a Wuhan. Postupne sa z manažéra vypracoval na viceprezidenta firmy.

  • Tlačiť
  • 8

V Číne strávil viac ako jednu dekádu, počas ktorej sa táto krajina zmenila v biznise, ale aj v bežnom živote. Svoje pôsobenie manažér rozdeľuje na etapu pred a po olympiáde v roku 2008. Tá spôsobila to, že z mesta sa stalo jedno obrovské stavenisko. Stavalo sa napríklad metro. „Za dekádu ho rozšírili z 50 na 500 kilometrov. Tá infraštruktúra potom mestu pomáhala ďalej rásť,“ vysvetľuje M. Breda.

Za dekádu videl zanikajúce staré štvrte pod záplavou nových budov a sledoval aj dopad stavebného boomu na ľudí. „Vplyv to malo najmä na starších ľudí, ktorým sa ich stará štvrť zmenila na nepoznanie. Tí mladší sa prispôsobili,“ spomína.

Biznis fičí na päťročniciach

V biznise sa tiež veľa v posledných rokov zmenilo. Číňania si viac veria, sú ostrieľanejší a už neberú zahraničných manažérov ako nejakých bohov, bez ktorých sa nezaobídu. „V menej rozvinutých regiónoch je ešte zahraničný investor cenený, ale v rozvinutých častiach si už Číňania vyberajú, s kým urobia biznis,“ dodáva M. Breda.

Neprehliadnite

Čína je stále otvorená zahraničným investorom, ale len v niektorých oblastiach. Od začiatku si tamojší súdruhovia definovali, do ktorých odvetví si zahraničný kapitál pustia, kam ho nepustia vôbec a kde mu len pootvoria dvere. „Napríklad médiá nemôžu byť vlastnené zahraničnou firmou. Technologické firmy áno, ale len limitovane,“ vysvetľuje M. Breda.

Postupne Čína púšťa viac zahraničného kapitálu aj do „zakázaných“ sektorov, ale je opatrná. Platí, že takmer 80 percent firiem je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Čína, reality, víno