Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nepriestreľne čisté biopotraviny môžu skončiť. V pozadí cítiť koncerny

19.06.2017, 16:15 | Ivan Haluza | © 2017 News and Media Holding

Nápis BIO s uistením, že potravina pochádza z ekologického poľnohospodárstva, nám dnes v predajniach po celej Európskej únii dáva istotu, že produkt bol vyrobený bez akýchkoľvek pesticídov, minerálnych hnojív či neprirodzených rastových stimulátorov, ako aj to, že všetko u jeho výrobcov – od farmy až po spracovateľskú linku – bolo aj prísne skontrolované. Avšak v budúcnosti už nemusia byť tieto garancie až také nepriestrelné. Po troch rokoch kuloárnych sporov okolo podoby novej legislatívy pre ekologickú poľnohospodársku výrobu a označovanie bioproduktov totiž Európska komisia aktuálne prichádza s takou verziou, ktorá vo viacerých ohľadoch výrazne zmäkčuje prísnosť úradného dohľadu nad celým biznisom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Viacerí slovenskí ekologickí farmári sa pre TREND anonymne vyjadrili, že pri úvodnom predstavovaní reformy celej legislatívy pre biopotraviny pred tromi rokmi čakali aj isté administratívne zjednodušenie tohto systému, čo by im samotným aj vyhovovalo, avšak to, čo je na stole dnes, im príde skôr ako výsledok lobistického tlaku veľkých agropotravinárskych koncernov, ktoré sa snažia ovládnuť už aj biznis s biopotravinami. Následne sa podľa nich koncerny aj do neho budú snažiť vniesť prírode menej blízke pestovateľské a chovateľské postupy uplatňované v bežnom poľnohospodárstve, v dôsledku čoho sa skončia časy, keď biopotraviny boli skôr doménou menších farmárov a potravinárov.

Pravidelné kontroly sa končia

O tom, že Brusel chystá v strážení biopotravín výrazné zmäkčenia, svedčili už minulotýždňové vyjadrenia slovenskej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej. Tá po bruselskom rokovaní rady svojich ministerských kolegov z agrárnych sektorov krajín Únie vyhlásila, že aktuálne pripravená legislatíva pre biopotraviny môže zničiť dôveru spotrebiteľov v takéto produkty.

Neprehliadnite

O tom, prečo k tomu podľa nej reálne môže prísť, jej ministerstvo obsiahlejšie informovalo TREND až o pár dní neskôr.

V prvom rade sa Slovensku nepáči, že komisia navrhla prejsť od každoročných kontrol výskytu nepovolených látok v produktoch ekologických farmárov a potravinárov ku kontrolám iba na základe reálneho rizika.

„Takýmto spôsobom by sa síce čiastočne odstránila administratívna záťaž ekologických farmárov, ale v tomto sektore sú práve časté kontroly zárukou dodržiavania prísnych pravidiel,“ informuje Michal Feik z komunikačného odboru ministerstva.

Slovensku sa tiež nepáči, že komisia navrhuje vyňať z náročnejšieho procesu certifikácie tých producentov biopotravín, ktorí predávajú iba nebalené produkty, ako aj tých, ktorí sa do systému ekologického poľnohospodárstva ešte len prihlásili a sú v úvodnej fáze konverzie.

BiopotravinyZdroj: Martina Brunovská

Istý priestor už aj pre chémiu

Ministerstvo v návrhu nových pravidiel pre biopotraviny kritizuje aj to, že pre jednotlivé dnes nepovolené látky a rezíduá by sa mali zaviesť isté akceptovateľné množstvá. A to si ešte budú môcť jednotliví členovia Únie ich povolené obsahy zaviesť individuálne.

Podľa Slovenska však toto okrem neistoty v radoch spotrebiteľov vyvolá aj nerovnováhu na voľnom trhu Únie, pretože z rôznych jej členských krajín budú vychádzať biopotraviny s rôznym stopovým obsahom nepovolených látok.

Slovensko odmieta akúkoľvek legalizáciu istých obsahov nepovolených látok v biopotravinách. “Pre Slovensko je neprijateľné, že limitné obsahy niektorých látok môžu byť aj v biopotravinách,” hovorí G. Matečná.

Dnes sa pritom v ekologickom poľnohospodárstve vôbec nemôžu využívať pesticídy, umelé hnojivá či geneticky modifikované organizmy. A zvieratá sa v ňom musia kŕmiť iba prirodzenou potravou bez stimulátorov rastu a hormónov. Pri spracovaní surovín z ekologických fariem sa navyše nemôžu používať umelé farbivá, aromatické a konzervačné látky, dochucovadlá a ani žiadne ďalšie cudzorodé prídavné látky.

Ťažšie usvedčovanie podvodníkov

Za ďalší vážny problém novej bruselskej legislatívy Slovensko považuje aj to, že úrady budú môcť stiahnuť z trhu bioprodukty s nadlimitným obsahom nepovolených látok len vtedy, ak ich samotnému producentovi dokážu, že iba on sám a nikto iný nie je zodpovedný za nekvalitu jeho produkcie.

„Teoreticky sa teda môže pristihnutý farmár brániť aj tým, že nepovolený chemický postrek sa preniesol na jeho polia iba vetrom, a tak svoju výrobu môže predávať aj naďalej,“ upozorňuje M. Feik.

BiopotravinyZdroj: Martina Brunovská

V konečnom dôsledku tak síce ekologický poľnohospodár nepríde o svoj príjem, ale spotrebiteľ nedostane čistý bioprodukt, za ktorý si zaplatil. Slovensko sa domnieva, že v prípade nezavinenej kontaminácie produktov by sa tieto mali predávať už len ako produkty z bežného konvenčného poľnohospodárstva. Teda bez zvýhodňujúceho označenia.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy biopotraviny, , kontrola, potraviny

Diskusia (0 reakcií)