Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neskorší odklad daní je sporný. Osoh z toho nemusia mať všetci

25.03.2020, 16:40 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Najlepším riešením pre daňovníkov za súčasného stavu je postupovať štandardne a oznámiť daňovému úradu predĺženie lehoty k dani z príjmov, a to buď do 30. júna alebo do 30. septembra. Nariadenie finančnej správy nemožno považovať za automatické predĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Rieši iba otázku odpustenia sankcií.

  • Tlačiť
  • 0

Nová vláda intenzívne uvažuje o podpore ekonomiky počas krízovej situácie spôsobenej koronavírusom. Odloženie daní bude zrejme jej prioritou, musí to však doriešiť riadne schválenou legislatívou. Dovtedy avizované návrhy nemusia vyhovovať všetkým, mnohých môžu zbytočne zmiasť.

Neprehliadnite

Jednou z častých otázok podnikateľov aj bežnej verejnosti v posledných dňoch je, či je lepšie podať daňové priznanie za minulý rok do konca marca, prípadne si predĺžiť túto lehotu, alebo sa spoľahnúť na to, že štát avizoval odklad pre všetkých do júna. Odborníci majú jasný odkaz – predĺžte si lehotu oficiálne, či už ako právnická alebo fyzická osoba, inak to môže spôsobiť viac škody ako osohu. Počíta sa len to, čo je oficiálne v zákone. 

„Odpustky“ daní nie sú všeliekom

Do podania daňových priznaní za minulý rok ostáva niekoľko dní. Podnikatelia, ale aj ich účtovníci a daňoví poradcovia si v týchto dňoch lámu hlavu nad tým, čo urobiť s daňovým priznaním. Bývalá vláda a rezort financií, dokonca aj nový kabinet avizovali novinky týkajúce sa „odpustkov“ pri nepodaní priznania včas, či pri nezaplatení dane z príjmov v zákonom určenej lehote. Avizované zmeny však platia zatiaľ len na papieri. Otázna je tiež ich definitívna podoba, v akej budú schválené. Ťažko povedať, či ich

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dane, daňové priznanie za rok 2019, DPH, Finančná správa, podnikanie

Diskusia (0 reakcií)