Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neveríme, pán minister

05.11.2008, 10:59 | Ján Záborský | © 2008 News and Media Holding

Názor | J. Záborský: Peniaze
na oddlženie nemocníc sa možno nájdu, no nič nevyriešia.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Názory

Richard Raši akoby sa do súčasnej vlády nehodil. Odpovedá aj na nepríjemné otázky bez osobných výpadov proti novinárom. Zákony a materiály nielen posiela na dostatočný čas do pripomienkovacieho procesu, ale dokonca načúva pripomienkam. A tak i spočiatku zlé zákony – ako ostatná novela zdravotného poistenia – získavajú na kvalite.

Aj najnovší plán oddlžovania zdravotníctva má neobvyklé pozitíva: ponúka viacero riešení, zvažuje za a proti a pokúša sa hodnotiť také veci, ako je vplyv jednotlivých variantov na motiváciu zdravotníckych zariadení. Žiadne autoritatívne „nech to stojí, čo to stojí“, ako sa stalo od roku 2006 zvykom.

A tu naráža výpočet sympatických vecí na neprekonateľné prekážky. Prvou je tá, že sektor nemocníc – tých štátnych, netransformovaných – funguje podľa zlých pravidiel. Je to veľký, centrálne plánovaný moloch v inak už prebudovanej ekonomike. A súčasná vláda to meniť nechce, ak by rada vôbec nejaký posun, tak smerom späť, k silnejšej ruke štátu v starostlivosti o zdravie.

zaborskyjonascb.jpg

Stav vyhovuje i štátnym zdravotníckym zariadeniam, ich neefektívnosť nik dostatočne netrestá. Nakoniec, Richard Raši, ako bývalý šéf najzadlženejšej slovenskej nemocnice, by mal vedieť lepšie než ktokoľvek iný, že nejaký papierový záväzok nezadlžovania sa k štátu sa dá ignorovať ľahko.

A to je druhá prekážka plánu – politické väzby a ekonomické motivácie. V teórii by bolo uveriteľné, že rezort bude nestranne posudzovať audity zariadení, objektívne prideľovať prostriedky na oddlžovanie a prísne trestať tých, čo porušia podmienky štátneho úveru.

Prax je iná: ak budú podmienky oddlžovania kolidovať so záujmami vlády a kšeftárov, pre ktorých sú štátne nemocnice stroj na rozprávkové marže, tak sa Richard Raši bude musieť prispôsobiť. Nemocnice okrem toho potrebujú existenčný ekonomický tlak, aby sa prestali neúmerne zadlžovať, nielen papierový biznisplán a hrozbu, že manažéri nedostanú koncoročné odmeny.

Zostáva tak konštatovať, že plán oddlžovania, hoci je na pomery súčasnej vlády nadpriemerne spracovaný, je len ospravedlnením vyhodenia peňazí. Bolo by skvelé, ak by TREND mohol o dva roky na rovnakom mieste napísať, že sa mýlil a plán fungoval. Ale realita nepustí.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory

Súvisiace články

Oddlžovanie v ružovej záhrade

Štát chce opäť pomôcť nemocniciam, no nie je jasné, ako zabráni vzniku nových dlhov

Ako oddlžuje kraj

Raši bude oddlžovať nemocnice

Levočská nemocnica je v súkromných rukách

Ako sa bačuje na onkológii

Diskusia (0 reakcií)