Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nevšímame si najväčšie humanitárne krízy, pretože sú mimo zorného uhla novinárov

28.02.2019, 11:30 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Spravodajský cyklus dnes už prakticky neexistuje. Internet spôsobil, že sme informáciami naopak presýtení. Lenže štúdia mimovládnej organizácie Care International zistila, že napriek pretlaku informácií v roku 2018 na informovanie o najväčších humanitárnych krízach vo svete akoby nezvýšil čas.

  • Tlačiť
  • 6

Kým teroristické činy na Západe či migračná kríza boli hlavnou spravodajskou aktualitou, na správy o hladomore v Jemene, obrovské suchá v Etiópii či na ničivý cyklón na Filipínach sa pozabudlo. Napriek tomu, že je svet viac globálny, existujú vo svete stále temné miesta, o ktorých médiá neinformujú.

V analýze „Utrpenie v tichu“, kde autori skúmali viac ako milión online článkov svetových médií, upozorňujú, že klimatické zmeny majú na kvalitu života v rozvojovom svete obrovský efekt a podpísali sa pod najväčšie humanitárne krízy na svete.

Neprehliadnite

Zasiahli 132 miliónov ľudí, ale až štvrtina z týchto ľudí „trpela v tichosti“ - bez pozornosti médií. Tí sa skôr sústredia na násilie a prírodné katastrofy, ale menej na krajiny s horším mediálnym pokrytím a s nezaujímavou polohou. Patrí medzi ne deväť krajín - Haiti, Etiópia, Madagaskar, Konžská demokratická republika, Filipíny, Čad, Niger, Sudán a Stredoafrická republika. 

Najviac podhodnotené humanitárne krízy na svete podľa počtu článkovZdroj: Care International

Najväčšia kríza je na Haiti

Analytici si vytipovali celkovo 34 kríz, ktoré zasiahli aspoň milión ľudí jednotlivých krajín. Následne 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy hladomor, Jemen, Sýria