Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezabudneme a pokračujeme. Ľudia vyšli do ulíc aj rok po Kuciakovej vražde

21.02.2019, 16:33 | TREND.sk | © 2019 News and Media Holding

Vo štvrtok 21. februára uplynul rok od smrti novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Pri tejto príležitosti združenie Za Slušné Slovensko opäť vyzvalo ľudí, aby vyšli do ulíc a ďalej trvali na vyšetrení vraždy. Prinášame vám živý prenos z námestia SNP v Bratislave. Celkovo sa protesty konajú v 36 slovenských mestách, rovnako aj na 22 miestach v zahraničí.

  • Tlačiť
  • 21

„Už rok sa stretávame na námestiach po celom Slovensku i v zahraničí a voláme po slušnosti a spravodlivosti. Vytváreme spoločenstvo, ktoré žiada novú kultúru spravovania vecí verejných, chce slušnosť, nie aroganciu a nenávisť, volá po pravde a spravodlivosti namiesto klamstva a bezbrehého populizmu,“ napísali na stránke organizátori protestov.

Neprehliadnite


„Vidíme, že niektorí politici naďalej používajú nenávisť a konšpirácie ako pracovnú metódu. Hneváme sa na tých, ktorí nemajú odvahu vyvodiť voči sebe osobnú zodpovednosť. Tituly, hodnosti a funkcie sú pre nich viac ako pokora a úcta k pravde a vzdelaniu,“ pokračujú.

Ich požiadavkami ostáva transparentné a úplné vyšetrenie vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Volajú tiež po dôveryhodnej vláde a politike, ktorá prináša víziu a moderné riešenia.

17:15 Na proteste Za slušné Slovensko v Bratislave vystúpili hudobníci Stroon a Jozef Lupták so skladbou Spomienka.

17:19 Zhromaždenie otvorili Karolína Farská, Juraj Šeliga a otec zavraždného Jána Kuciaka. Ten sa ľuďom poďakoval za podporu. Najsmutnejšie podľa otca Jána Kuciaka je, že keď sa približne po roku dozvedeli, že v čase, keď jeho syna sledovali bývalí príslušníci SIS na pokyn Mariana Kočnera, tak ho lustrovala aj polícia.
17:32 „To, čo bolo pre USA pád dvojičiek, je pre Slovensko vražda Kuciaka. Po Jánovi a Martine tu ostal silný odkaz. Zlo je silné len vtedy, keď je skryté. Keď ho rozpoznáme, stane sa slabé. Potrebujeme politikov, ktorí sú schopní zabúdať na seba a snažiť sa o zmier. Potrebujeme vodcov, ktorí sa vedia obetovať,“ povedal v príhovore Milan Bubák.

18:00 Organizátori žiadajú odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý podľa nich kryje zločincov a Andreja Danka, ktorý podľa nich kryje ministerky Martinu Lubyovú, aj Gabrielu Matečnú.

18:25 My si naše Slovensko nedáme, povedal prezident Andrej Kiska v Košiciach. Krátko predtým zapálil sviečku na pamiatku zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mama Martiny Kušnírovej Zlatica sa zúčastní na zhromaždeniach v Prešove aj v Košiciach.

19:00 Prvé výročie od smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si vo štvrtok podvečer na banskobystrické Námestie SNP prišlo pripomenúť takmer 3 000 ľudí. Na schodoch Morového stĺpu zapaľovali sviečky, kahance a ticho spomínali. V Nitre sa na tiche pietnej spomienke zišla zhruba tisícka ľudí.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy Ján Kuciak, Za slušné Slovensko