Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezamestnanosť na Slovensku opäť klesla. Atakuje hranicu 5 percent

19.04.2018, 14:31 | SITA

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu marca tohto roka oproti februáru klesla o 0,17 percentuálneho bodu na nové historické minimum 5,55 percent. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,49 percentuálneho bodu.

  • Tlačiť
  • 2

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 153 854 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s februárom toho roka ide o pokles o 4 590 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 65 295 osôb.

Ťažko udržateľná politika dohôd

Na klesajúcej nezamestnanosti na Slovensku sa podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) z marca podieľa veľký počet zamestnaných na dohodu.

„Takáto práca veľmi citlivo reaguje na zmeny ekonomickej situácie zamestnávateľa, kvôli čomu vzniká objektívne riziko zrušenia pracovného miesta na dohodu a takáto politika trhu práce nie je dlhodobo udržateľná,“ upozorňoval NKÚ.

Z celkového počtu 326,3 tisíca osôb, u ktorých za obdobie rokov 2014 až do prvej polovice roka 2017 vznikla prvá registrácia v Sociálnej poisťovni, bolo 205,9 tisíca ľudí zamestnaných na dohodu, čo je viac ako 63 percent.

„Reálne predpokladám, že tento vývoj pôjde naďalej vzhľadom na prognózy v ekonomike a stav ekonomiky dopredu,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Verí tomu, že sa v tomto roku splní jeho osobný cieľ znížiť mieru nezamestnanosti na Slovensku pod 5 percent. „Sú k tomu vytvorené reálne predpoklady,“ povedal.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,77 percent.

Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,20 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,68 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci marca 187 759 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 5 562 osôb, v porovnaní s marcom vlaňajška je to menej o 69 799 ľudí.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Ján Richter, nezamestnanosť