Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezamestnanosť vzrástla najvyššie od vstupu do EÚ

20.12.2012, 14:10 | Marek Legéň | © 2012 News and Media Holding

Miera nezamestnanosti na Slovensku stúpla v novembri na 13,94 percenta

  • Tlačiť
  • 8

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku v novembri vyletela najvyššie od vstupu do Európskej únie. Podiel ľudí bez práce sa podľa údajov Ústredia práce zvýšil na 13,94 percenta z októbrových 13,69 percenta. Vyššia nezamestnanosť bola naposledy v máji 2004.

Počas novembra štatistiky úradov práce „obohatilo“ viac ako 6 700 ľudí, ktorí mohli okamžite nastúpiť do zamestnania. Ich celkový počet tak stúpol na 376 638 osôb. V porovnaní s vlaňajším novembrom do evidencie pribudlo takmer 21-tisíc nezamestnaných.

Najviac miera nezamestnanosti poskočila v Prešovskom kraji (o 0,42 percentného bodu), kde tesne prekročila dvadsať percent. Nad slovenským priemerom sa držala v takmer polovici okresov. Rekordná Rimavská Sobota vykázala 34,65 percenta, naproti tomu centrum Bratislavy najmenej, iba 4,15-percentnú nezamestnanosť.

Pri započítaní ďalších vyše štyridsaťtisíc uchádzačov o zamestnanie, ktorí z rôznych dôvodov nemohli ihneď začať pracovať (napríklad rekvalifikácie, dočasná práceneschopnosť, absolventská prax), dosiahla nezamestnanosť až 15,52 percenta. Viac ako rok bolo mesiac pred koncom roka bez práce vyše dvestotisíc osôb.

Podľa štatistík, ktoré zverejňuje Eurostat, dosiahla nezamestnanosť na Slovensku v októbri rovných 14 percent. Držala sa nad priemerom eurozóny (11,7 percenta) aj celej únie (10,7 percenta). Na čele rebríčka trónia Španielsko a Grécko.

Situácia na trhu práce sa zrejme tak skoro nezlepší. Ekonomika by mala podľa prognóz spomaľovať, čo nebude nahrávať tvorbe nových pracovných príležitostí.

Zamestnávaniu nepomôžu ani zmeny v Zákonníku práce. Od januára stúpnu náklady firiem na prepúšťanie, časť z nich tak zrejme pristúpila k znižovaniu stavov ešte v tomto roku. 

Ilustračné foto na titulke - Milan Illík

  • Tlačiť
  • 8

Tagy nezamestnanosť