Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezamestnanosť vzrástla najvyššie od vstupu do EÚ

20.12.2012 | Marek Legéň

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

20.12.2012 | Oskarka

Nazamestnanosť sa dotýka každého...

1. nezamestnaní - tam je to jasné
2. zamestnanci - majú prácu, ale nemôžu si vyjednať vyššie mzdy - lebo nezamestanosť - ak sa Ti plat nepáči, môžeš odísť - to platí pre všetkých zamestnancov - aj tých dobre zarábajúcich
3. zamestnávatelia - tí sú na tom "dobre"!!! Ak si chcú ich zamestnanci pred koncom roka vyjednať zvýšenie platu - sú bez šance!!! Jednoducho ak sa im plat nepáči - môžu oddísť! Lenže takto uvažuje väčšina zamestnávateľov a neuvedomujú si, že zamestnanec jednej firmy je zákazníkom inej firmy - chudobným zákazníkom! Tak zamestnanec rozmýšľa - kúpil by som aj nový TV pod stromček, ale nebol 13.plat - nie je z čoho! Auto tiež dosluhuje, ale musí ešte pár rokov vydržať. Nábytok už meniť nebudem vôbec!!! Je táto situácia pre výrobcov a predajcov dobrá??
4. štát - zamestnanci sú najdisciplinovanejší plátci daní a odvodov - cez zamestnávateľov. Keby sa podarila znížiť nezamestnanosť, zvýšili by sa mzdy - teda aj dane a odvody.

Nezamestnanosť je príliš veľký problém nato, aby sa ignoroval. A je to problém každého v štáte - len sa treba zamyslieť..

20.12.2012 | slimak79

Kolko skonci zivnostnikov? Podla mna 50 000 tisic.

21.12.2012 | mino888

Keby sa trochu zorganizovali, skončia všetci a do roka padne vláda. Ešte príde čas, keď budú živbostníci oslobodení od odvodov alebo ich budú platiť len ak základ dane dosiahne istú hodnotu, nie príjem(teda vlastne obrat) alebo sa budú "poistenia" platiť z daní tak, ako to navrhuje Procházka vo funkčnom a efektívnom štáte. Na to ešte len príde. Základ ekonomiky tvoria malé a stredné firmy, firmičky a žinostníci nie "veľki investori". Platí to aj v Nemecku. My sme ešte takí sprostí , že sa tvárime že len veľké môže fungovať. A to nás zavedie do katastrofy.

20.12.2012 | skorodochodca

A nezamestnanosť ešte stúpne. Predsa, ak vláda ohlási dotovanie tvorby pracovných miest, tento rok treba prepúšťať a budúci rok tvoriť miesta a brať dotácie....
Ale ja fakt neviem, ako sa dnes, v kapitalizme, tvoria pracovné miesta. Za socializmu to bolo jednoduché. Každý podnik patril buď pod okres, alebo kraj, alebo ministerstvo. Každý rok sa plánovali pracovné miesta - podniky odovzdávali organizačnú štruktúru s počtom a profesným zameraním. Tam sa salo porovnať, ako sa podnik vyvíja, prípadne mu "nadriadené orgány" upravili organizačnú štruktúru o nové okienka. Ale dnes ako? Kto mi preukáže, že som vytvoril nové miesto? A prečo by som mal na každý problém vytvoriť pracovné miesto, ak sa dá najať firma alebo živnostník na kontrakt na dobu určitú?

20.12.2012 | Oskarka

Poučme sa v zahraničí - ako to robia Rakušania?

Ignorovanie nezamestnanosti nám nepomôže, ale tieto dotácie na pracovné miesta - opravdu len na zneužívanie dotácii...

21.12.2012 | citatelTrendu

V 1.rade musí vláda pristúpiť k zrušeniu súbehu platenia mzdy a dôchodku zamestnancom vo verejnej správe. Je ich približne 20­tisíc a držia miesto mladým nezamestnaným.

Tu o tom presne píše bývalý (a zhodneme sa zatiaľ najlepší riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka) http://komentare.sm...

Títo pracujúci dôchodcovia proste berú prácu nezamestnaným, čo stojí štát nemalé peniaze! V časoch 14% nezamestnanosti je proste neekonomické, až nemorálne nechať pracovať dôchodcov s štátnej správe a samospráve!!!

21.12.2012 | Oskarka

Prečo asi tak štát umožňuje starobným dôchodcom pracovať? Oficiálna odpoveď je, že tak je to v celej Europe, tak sú nastavené zákony.
Neoficiálna skutočnosť je taká, že starobný dôchodca, ktorý ďalej pracuje, si sám efektívne zkracuje vek dožitia v dôchodku - a to sa štátu bohato vráti na ušetrenom dôchodku. Mladí nezamestnaní aj tak často nemajú nárok na podporu v nezamestnanosti alebo na sociálne dávky....

21.12.2012 | citatelTrendu

V niektorých krajinách si dôchodca musí vybrať či chce poberať dôchodok alebo plat (priznám sa, nechce sa mi gúgli, si to nájdi v ktorých). Jednoznačne sa takto dá pomôcť aspoň čiastočne nezamestnanosti.