Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezdá sa to, ale Fico odchádza ponížený

15.03.2018, 08:14 | Filip Obradovič | © 2018 News and Media Holding

Názor | Pred takmer dvoma týždňami prezident Andrej Kiska vyzval vládu, aby došlo buď k jej zásadnej rekonštrukcii podporenej parlamentom, alebo k predčasným voľbám. Namiesto toho, aby premiér Robert Fico pristúpil na prezidentov prvý scenár, ktorý od samého začiatku bol pre neho samotného ako aj pre stranu Smer prijateľnejší, ovládla ho hystéria.

  • Tlačiť
  • 8

Zrazu je všetko inak. Žiadny Viktor Orbán na slovenský spôsob, ako už maľovali čierne predpovede mnohí, sa nakoniec nekoná. R. Fico pod tlakom svojho koaličného partnera Mosta-Híd, ktorý žiadal predčasné voľby, inak by sa porúčal z vlády, sa naspäť vrátil na zem. A pre záchranu koalície a Smeru vytiahol poslednú a zároveň najsilnejšiu kartu – svoju hlavu. Čiže prvý scenár A. Kisku. Nie, takto si svoj dlho plánovaný odchod premiér veru nepredstavoval.

Vytvorili zdanie

Lenže, situácia je iná, než pred dvoma týždňami, týždňom a tiež aj pred troma dňami. Ešte v pondelok, keď svoju rezignáciu oznámil minister vnútra Robert Kaliňák, by sa vyhlásenie o páde R. Fica pod tlakom Mosta-Híd zdalo ako-tak kompromisné riešenie.

Problém je, že pomerne jasné vystúpenie predsedu strany Bélu Bugára vytvorilo zdanie, že buď sa koalícia dohodne na predčasných voľbách, alebo Most-Híd odíde z vlády. Dôležitý poslanec strany František Šebej to svojimi slovami o schopnosti chápať písaný text na adresu tých, ktorí ešte pripúšťali inú alternatívu, len potvrdil.

Je preto pochopiteľné, že veľká časť verejnosti môže novú situáciu chápať ako podraz. Ak jeden večer vyšlete signál, ktorý o dva dni na to naruby prevrátite, nemožno sa čudovať bez ohľadu na to, že technicky je všetko v poriadku. Priamo v uznesení strany Most-Híd, ktoré bolo prijaté v pondelok, sa píše, že „Republiková rada dáva zároveň mandát Republikovému predsedníctvu v prípade ďalšieho vývoja prijať rozhodnutia bez nutnosti zvolať rokovanie Republikovej rady.“

Túto vetu spomenul B. Bugár aj v ten pondelkový večer, ale nikto tomu nepripisoval dôležitosť. Ponúknutá demisia premiéra Fica bola presne tým vývojom.

Ústava hovorí jasne. Ak premiér podá demisiu, musí to isté urobiť vláda ako celok. Prezident následne môže vymenovať súčasný kabinet, kým nepríde nová vláda. Keďže ako nový premiér sa spomína najčastejšie Peter Pellegrini, je pravdepodobné, že prezident nebude špekulovať a rovno vymenuje nového premiéra s takmer totožným obsadením členov súčasnej vlády. Tá si bude musieť vypýtať dôveru v parlamente.

Neprehliadnite

Je otázne, či takáto rošáda bude mať u všetkých doterajších koaličných poslancov podporu. Trenice, ak vôbec, sa dajú očakávať najskôr v Moste, ktorý už prišiel o najdôležitejšieho člena vlády, ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú.

Postele zostanú

Najväčšie riziko z takejto operácie je v niečom inom. A síce, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy demisia, Názory, predčasné voľby, Robert Fico