Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nezodpovedné, egoistické a krátkozraké. Klimatická konferencia žne kritiku

15.12.2019 | TASR

Diskusia (1 reakcia) Pravidlá diskusie

16.12.2019 | Roman Kanala

Švajčiarsko zozelenelo. Vlani v decembri pravicová väčšina vo federálnom parlamente zahodila do koša všetky návrhy na opatrenia.

Potom však liberáli dostali rozum, ozeleneli, zmenili stanovisko začiatkom leta. Ľudovci si nechali urobiť prieskum a vyšlo im, že takmer polovica ich agrárnej základne si praje viac environmentálnej politiky. Sedliaci sú spätí s pôdou a globálne zmeny im naháňajú strach. Priemyselníkom je to jedno, chcú počítať peniažky ako doteraz.

Výsledkom je, že federálna vláda vyhlásila klimatickú urgenciu a sprísnila ciele. Namiesto 2050 bude snaha dosiahnuť uhlíkovú neutralitu o 10 či aj 20 rokov skôr. Vraj najbohatšia krajina na svete má ukazovať príklad, že sa to dá. Máme technológie, máme peniaze. Lenže máme aj zelených, pre ktorých je jadrová elektrina väčšou hrozbou, ako globálne zmeny. Čo je inkoherencia, lebo bez jadrovej energie rovnica nemá riešenie. Asi 40% elektriny je jadrovej, 60% vodnej, 1% fosílnej. Zato 40% vykurovania budov je mazutom a zbytok plynom alebo solárom. A 98% automobilov jazdí na fosílne palivá.

Šanca na obmedzenie zvýšenia teploty o 1.5 stupňa sa vzďaľuje
Emissions gap, medzera emisií, a energy gap, energetická medzera, sa stále roztvárajú. Emisie nie sú ani len stabilizované, stále rastú. Podobne spotreba energie.
29.11.2019
https://blog.etrend...