Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nikto nedáva na armádu viac ako KĽDR. Z jedného uhla pohľadu

04.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Dánsko zaviedlo dočasné kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe sa od začiatku tohto roka zvýšili o 4 %. Vyplýva to z nariadení, ktoré nadobudli účinnosť od 1. januára 2016. Zvýšenie platov v štátnej a verejnej službe si z tohtoročného štátneho rozpočtu vyžiada 148 miliónov eur.

Na zákonnosť odpočúvania občanov bezpečnostnými zložkami bude dohliadať špeciálna komisia. Vyplýva to z novely zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (zákon o ochrane pred odpočúvaním), ktorá nadobudla účinnosť 1. januára. Účelom návrhu je nová úprava kontroly nad použitím informačno-technických prostriedkov, ktorá má posilniť externý dohľad parlamentu.

Severná Kórea investuje z celého sveta najviac do armády, keď sa zoberú jej výdavky v pomere k HDP, citovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap správu amerického ministerstva zahraničných vecí. Severokórejské výdavky na prevádzku jej obrovskej armády sa pohybujú v priemere okolo štyroch miliárd dolárov ročne, čo v rokoch 2002-2012 bolo 23,8 percenta jej HDP. V absolútnych číslach sa Severná Kórea umiestnila až na 36. mieste. USA vydávajú z celého sveta najviac na obranu v absolútnych číslach, v priemere okolo 656 miliárd dolárov ročne. Na druhom mieste je Čína s priemerným ročným vojenským rozpočtom 88,5 miliardy dolárov, spresnila agentúra DPA.

KĽDR vycerila zuby ako nikdyZdroj: SITA / AP

Dánsko zaviedlo dočasné kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom. Oznámil to dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen na tlačovej konferencii v Kodani. Predseda vlády Rasmussen podľa informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF uviedol, že jeho kabinet týmto krokom reagoval na nariadenie Švédska, ktoré od polnoci zaviedlo pasové kontroly pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich z Dánska. Kontroly sa budú vykonávať s okamžitou platnosťou od dnes a zatiaľ len počas nasledujúcich desiatich dní, dodal Rasmussen. Hraničné kontroly sa podľa premiéra budú vykonávať náhodne na vybraných vzorkách dopravy.

Ďalšie dve investičné banky zaplatili vo Veľkej Británii v roku 2014 nulové dane. Opozičnú Labouristickú stranu to podnietilo, aby vyzvala vládu na revíziu minuloročných daňových zmien. Počas uplynulých 14 dní spoločnosti Citigroup a Credit Suisse uviedli, že ich britské divízie nezaplatili v roku 2014 v rámci firemných daní nič. Údaje za rok 2014 sú najaktuálnejšie, ktoré sú k dispozícii. Sedem z desiatich najväčších zahraničných investičných a komerčných bánk už informovalo, že v roku 2014 ich britské divízie nezaplatili žiadne dane. Celkovo 10 bankových skupín získalo vo Veľkej Británii na poplatkoch približne 40 miliárd dolárov. Zároveň zaznamenali zisky vo výške 6,5 miliardy a zamestnávajú približne 50-tisíc zamestnancov. Spoločne v rámci firemných daní zaplatili len 205 miliónov dolárov.

Zamestnanosť v Nemecku sa vlani dostala najvyššie od znovuzjednotenia krajiny v roku 1990. Podľa údajov, ktoré zverejnil v pondelok štatistický úrad krajiny, počet pracujúcich ľudí oproti predchádzajúcemu roku vzrástol o 0,8 % na zhruba 43 miliónov osôb. Na zamestnanosť okrem silnej domácej ekonomiky pozitívne vplývalo aj otvorenie pracovného trhu pre obyvateľov nových členských štátov EÚ vrátane Rumunska, Bulharska a Chorvátska.

Saudská Arábia využila útok na svoje veľvyslanectvo v Teheráne ako zámienku na podnecovanie napätia, vyhlásilo iránske ministerstvo zahraničných vecí po tom, čo Rijád prerušil diplomatické vzťahy s Teheránom. Šiitský Irán je takisto odhodlaný chrániť svoje diplomatické misie, dodalo ministerstvo. Iránski protestujúci vtrhli v nedeľu v skorých ranných hodinách na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne po tom, čo Saudská Arábia v sobotu popravila významného šiitského duchovného Nimra an-Nimra. Incident na ambasáde donútil Rijád odvolať svoj diplomatický personál do vlasti a nariadil iránskym diplomatom opustiť kráľovstvo.

Výrazné ochladenie s teplotami až do mínus 15 stupňov Celzia usmrtilo v Poľsku počas uplynulého víkendu už 21 ľudí. Podľa agentúry DPA to oznámila hovorkyňa polície a dodala, že počet obetí podchladenia v dôsledku silných mrazov stúpol v Poľsku od 31. decembra na najmenej 26.

Spoločnosť MILEX NMNV, tuzemský výrobca syrov, bude od tohto roka pôsobiť pod názvom Savencia Fromage & Dairy SK. Informovala o tom spoločnosť. Do portfólia firmy so sídlom a výrobným závodom v Liptovskom Mikuláši patria značky ako Liptov, Lučina, Pribináček či Sedlčanský.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)