Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nitky od Bašternákovho pozemku vedú k funkcionárovi Starého Mesta

31.07.2017, 11:00 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Firma Ladislava Bašternáka začiatkom tohto roka predala pozemok v blízkosti luxusného komplexu Bonaparte. Podľa katastrálneho portálu ho na základe kúpnej zmluvy v polovici februára získala bratislavská eseročka Gode.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

V nej pôsobil právnik Peter Jesenský, ktorý sa k 1. februáru z firmy stiahol. Človek menom Peter Jesenský, s rovnakým vysokoškolským titulom a tiež bývajúci v Starom Meste, pôsobí aj ako prednosta miestneho úradu Bratislava - Staré Mesto. 

V Gode naďalej pôsobí ako jediná spoločníčka a konateľka Laura Jesenská. Má rovnaký trvalý pobyt ako P. Jesenský. Na otázku, či miestny úrad nevidí prípadný problém, že vysoko postavený funkcionár úradu má prepojenie na podnikateľa vyšetrovaného v súvislosti s daňovými únikmi, úrad odkázal na samotného prednostu.

Ten na otázky TRENDU ohľadom pozemku a možných kontaktov s developerom nereagoval. Mailové adresy firmy Balax, z ktorých predtým L. Bašternák sprostredkovane TRENDU odpovedal, podľa automatickej odpovede už nefungujú.

Doplnené 1.8.: Mestská časť v utorok 1. augusta informovala, že starosta Radoslav Števčík P. Jesenského odvolal z funkcie. Viac informácií

Namiesto rekonštrukcie búračka

Spomínaný predaj sa týkal pozemku, na ktorom ešte vlani stál starší rodinný dom. TREND o ňom informoval vlani v auguste, firma Balax ho kúpila začiatkom vlaňajška.

Ide o pozemok na Bartoňovej ulici v susedstve rozostavanej vily na Hummelovej ulici. Vilu tiež stavia a vlastní Bašternáková firma Balax. Na Bartoňovej ulici sa podľa stavebného povolenia mal rekonštruovať rodinný dom. Ten ale ešte vlani na jar takmer kompletne zbúrali.

Stavebné práce sa podľa zverejneného oznamu spustili vlani v januári, stavba mala byť hotová do troch rokov.

Na viacerých príkladoch je jasné, že developer L. Bašternák mal veľmi dobré vzťahy nielen s politikmi vo veľkej politike, ale aj na komunálnej úrovni. Viackrát sa mu podarilo relatívne rýchlo získať povolenia aj na výnimky, ktoré iným obyvateľom lokality nad Bratislavským hradom neprešli alebo ich vybavovali štandardne oveľa dlhšie.

Najznámejším príkladom je luxusný komplex Bonaparte, kde si byt od samotného L. Bašternáka prenajíma premiér Robert Fico, Alebo aj vila samotného developera, ktorá porušuje pravidlá zastavanosti v danej lokalite pod Slavínom.

TREND začiatkom tohto roka informoval aj o ďalšom realitnom projekte, z ktorého sa L. Bašternák stiahol. Rovnako vo februári odišiel z orgánov firmy KLM Group, ktorá developuje napríklad bytový projekt na Vajnorskej ulici v Bratislave.

Neprehliadnite

Jediným spoločníkom a konateľom firmy sa stal známy právnik Peter Filip, ktorého firemná adresa je v Bonaparte. Zároveň sa tam presťahovala aj KLM Group. P. Filip ako advokát obhajoval viacero kontroverzných postáv, napríklad Jozefa Majského či Michala Hrbáčeka, obvineného z únosu exprezidentovho syna.

Právnik ako dôvod svojho vstupu do firmy vtedy uviedol rozšírenie podnikania. „Do spoločnosti som vstúpil z dôvodu rozšírenia mojej podnikateľskej činnosti, pričom zásadne determinujúca bola skutočnosť, že pôvodní spoločníci mali záujem predať svoje obchodné podiely.“

Dodal, že nevie, prečo pôvodní spoločníci predávali svoje obchodné podiely. Personálne zmeny v KLM Group podľa neho nijako neovplyvnia stavebné plány ohľadom stavby na Vajnorskej ulici v Bratislave.

Nie všetko mu prešlo

Developerovi pokazila jeho stavebné plány koncom vlaňajška ešte jedna skutočnosť. Na základe protestu prokurátorky musel okresať svoje plány so vstupmi do vily na Hummelovej. Pôvodne totiž plánoval vstup k nej aj cez pozemok, ktorý ale patrí vlastníkom susedných domov. Tí sa voči pôvodným plánom developera ohradili.

Okresný úrad Bratislava, odbor výstavby sa ale s protestom stotožnil a koncom vlaňajšieho októbra vydal uznesenie, podľa ktorého sa developer pri budovaní vstupov na pozemok musí pozemkom susedov vyhnúť. Uznesenie OÚ Bratislava si možno prečítať tu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy Bašternák, Bonaparte, Gode, KLM Group, Ladislav Bašternák, Staré mesto