Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nobelova cena na dražbe

29.11.2014, 21:05 | ČTK

Americký biológ James Watson predáva Nobelovu cenu, ktorú dostal spoločne s ďalšími dvoma vedcami za objav štruktúry DNA (deoxyribonukleovej kyseliny). Podľa aukčného domu Christie‘s je to prvýkrát, keď toto prestížne ocenenie draží žijúci laureát, napísal denník Financial Times.

  • Tlačiť
  • 1

James WatsonZdroj: SITA/AP

Zlatá medaila by sa 4. decembra na aukcii v New Yorku mohla predať podľa odhadov až za 3,5 milióna dolárov (2,8 milióna eur).

Objav štruktúry DNA bol oznámený 25. apríla 1953. Briti Francis Crick a Maurice Wilkins a Američan Watson ako prví zverejnili model DNA a popísali jej kopírovací mechanizmus. Položili tak základ pre to, aby sa DNA neskôr stala zásadným nástrojom na diagnostiku chorôb, pomáhala pri objasňovaní zločinov alebo určovala otcovstvo. Trojica vedcov za svoj objav dostala Nobelovu cenu v roku 1962.

Watson, ktorý má 86 rokov, sa pred siedmimi rokmi stal terčom ostrej kritiky, keď naznačil, že čierni Afričania sú menej inteligentní ako belosi. Denníku Financial Times držiteľ Nobelovej ceny povedal, že sa po tomto svojom vyhlásení stal „neosobou“. „Nikto nechce vážne pripustiť, že existujem,“ povedal.

Časť zisku z prípadného predaja medaily chce biológ venovať „inštitúciám, ktoré sa o mňa starali“, ako je Chicagská univerzita, alebo jeden z internátov britskej Cambridgeskej univerzity.

Crickova Nobelova cena sa predala vlani za 2,2 milióna dolárov (takmer 1,8 milióna eur). Crick zomrel v roku 2004.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy aukcie, DNA, Nobelova cena, veda