Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nonstop prevádzka sa skončila, herne musia dodržiavať nové pravidlá

04.03.2019, 16:00 | TASR

Hazardné hry v herniach skončili nonstop prevádzku, od 1. marca sa po tretej ráno hranie zakazuje. Niektorí prevádzkovatelia si však novelu zákona vysvetľujú inak. Asociácia zábavy a hier (AZAH) preto vyzýva svojich členov, aby dodržiavali nový prevádzkový čas a neporušovali zákon.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

hazard

Asociácia požiadala Ministerstvo financií (MF) SR o jasný výklad novely zákona, ktorá okrem iného obmedzila prevádzkový čas hrania hazardných hier od 3. do 10. hodiny.

Niektorí prevádzkovatelia herní sa totiž podľa AZAH voči obmedzeniu ohradili s argumentom, že licenciu na svoje prevádzky získali v čase, keď zákon prevádzku hazardných hier časovo nezakazoval, a teda až do vypršania jej platnosti nechajú svoje herne aj naďalej otvorené nonstop.

„Je neprijateľné, aby jedna časť prevádzkovateľov herní rešpektovala nové nariadenie a stroje vypla o tretej hodine ráno, zatiaľ čo iní si podľa svojho právneho výkladu zákona nechajú svoje herne naďalej otvorené nonstop,“ skonštatovala v stanovisku pre médiá hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová.

Ministerstvo financií vydalo na svojej webovej stránke minulý týždeň odpovede na najčastejšie kladené otázky k novému zákonu, kde okrem iného zaujalo jednoznačné stanovisko aj k tejto problematike.

„Nové podmienky a povinnosti sa vzťahujú na všetkých prevádzkovateľov hazardnej hry a musí ich dodržiavať každý prevádzkovateľ od účinnosti zákona,“ cituje asociácia zo stanoviska MF SR.

Neprehliadnite

Asociácia preto vyzýva všetkých svojich členov, ako aj ostatné firmy podnikajúce v oblasti hazardných hier, aby dodržiavali nový prevádzkový čas a nekonali v rozpore so zákonom.

D. Lukáčová upozornila na to, že doba si vyžiadala prísnejšiu reguláciu hazardu a aj verejnosť sleduje, ako ju herne dodržiavajú. „Nepotrebujeme vytvárať sami dôvody k antipatii s našimi prevádzkami a dávať niektorým skupinám zámienky k úplnému zrušeniu legálneho hazardu, keďže práve kamenné prevádzky sú pod najprísnejším dohľadom,“ dodala.

Ministerstvo zároveň objasnilo, že v herniach je možné prevádzkovať bar či kaviareň aj mimo času obmedzujúceho hranie, aj v tomto čase je však potrebné overovať fyzické osoby pri vstupe do herne v registri vylúčených osôb.

Inšpirácia z Dánska

Nový zákon o hazarde vstúpil v piatok 1. marca do platnosti. Pre prevádzkovateľov hazardných hier to znamená sprísnenie podmienok ich prevádzkovania, informovalo Ministerstvo financií (MF) SR.

Od piatka sa tak obmedzili napríklad prevádzkové hodiny herní a kvízomaty sú už považované za hazardné hry. Prevádzkovať ich bude možné len v herniach alebo kasínach. Zároveň sa opätovne znížila dostupnosť hazardných hier, ktorá sa má prejaviť v znížení počtu herní.

Obdobné opatrenie už bolo podľa rezortu financií aplikované pri poslednej novele zákona a prinieslo zníženie počtu herní o dve tretiny. Posilnili sa aj kompetencie obcí, ktoré môžu počas nimi určených dvanástich dní zakázať niektoré druhy hazardných hier.

Zároveň môžu rozhodnúť o tom, že budú herne od škôl, školských zariadení alebo detských domovov vzdialené najmenej 200 metrov.

Od 1. marca tiež vznikol nový Úrad pre reguláciu hazardných hier, na ktorý sa presunuli všetky kompetencie v oblasti regulácie hazardných hier, okrem tvorby legislatívy.

„Pôvodne rozdrobené kompetencie v oblasti hazardných hier medzi ministerstvo financií, obce a finančnú správu tak dostávame pod jednu strechu. Výkonné kompetencie podľa zákona prejdú na tento regulačný úrad od 1. júna 2019,“ opísal tlačový odbor MF SR.

Pri nastavení regulačného úradu pre hazard sa ministerstvo financií pridŕžalo štandardov podobných inštitúcií v iných krajinách Európskej únie (EÚ). Inšpiráciou bolo napríklad Dánsko.

Náklady na fungovanie úradu, teda náklady na reguláciu hazardu, už po novom neponesú na pleciach daňoví poplatníci, ale samotní prevádzkovatelia hazardných hier. Riaditeľom nového Úradu pre reguláciu hazardných hier sa stal Marek Lendacký. Do tejto funkcie ho menoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hazard

Diskusia (0 reakcií)