Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Severné more sa vyprázdňuje. Nórsko zúfalo potrebuje nový projekt

12.09.2019, 09:30 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Od budúceho roka začne v Nórsku ťažba ropy na novom poli v Severnom mori. Hrozí, že pole Johan Sverdrup zrejme bude posledná dobrá správa pre upadajúci trh s nórskou ropou.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

Nórsko, ropa

Johan Sverdrup patrí medzi päť najväčších ropných polí v Nórsku. Objavila ho firma Lundin Petroelum v roku 2010. Ide o najväčší objav v Severnom mori za viac ako posledných 30 rokov a z hľadiska rezerv o tretie najväčšie nórske ropné pole. Podľa odhadov z neho dokážu ťažiť 40 rokov.

Na začatie ťažby dostala povolenie firma Equinor, ktorej partnermi sú Lundin, Aker BP, Total a nórska štátna firma Petoro. Ťažba prichádza krajine vhod, pretože v dohľade nie je žiadny nový projekt väčších rozmerov a toto pole jej pomôže k najväčšiemu rastu ťažby ropy od 80. rokov 20. storočia.

Ťažba zo starších nórskych polí, z ktorých mnohé sú v prevádzke od 70. rokov, klesá a bez nových bude toto odvetvie stagnovať, upozorňuje agentúra Bloomberg.

V súčasnosti je krajina 15. najväčším producentom ropy na svete. V roku 2018 sa produkcia pohybovala okolo 1,8 milióna barelov ropy denne. Viacerí odborníci sa však prikláňajú k názoru, že nórsky ropný a plynárenský priemysel čaká neistá budúcnosť.

Neprehliadnite

Odchod po sto rokoch

„Vychladnutie“ Severného mora naznačuje aj nedávna správa o odchode veľkého amerického koncernu. Nórsky trh po vyše storočí opúšťa ExxonMobil. Podľa nórskej tlače spoločnosť plánuje predať svoje zvyšné nórske aktíva miestnej firme Var Energi patriacej pod taliansku spoločnosť Eni.

Za svoje nórske aktíva by mal ExxonMobil získať 38 miliárd nórskych korún (3,83 miliardy eur), pričom dohoda by oficiálne mala byť oznámená koncom septembra. Zdroj blízky rokovaniam, ktorý si neželal byť menovaný, pre AFP časový harmonogram potvrdil, dodal však, že firmy ešte stále rokujú.

„Zatiaľ sme uzatvorili predbežnú dohodu,“ povedal zdroj. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa firmy ExxonMobil v Nórsku Anne Fougner. Ako uviedla, počas prebiehajúcich rokovaní sa o nich firma nevyjadruje.

Dokončenie transakcie bude znamenať úplný odchod firmy ExxonMobil z nórskeho trhu, na ktorý vstúpila v roku 1893. Spoločnosť sa v posledných rokoch zameriava na produkciu ropy z bridlíc v USA, ako aj na produkciu z lukratívnych ložísk v Guyane.

Na druhej strane, Var Energi sa s objemom produkcie 300- až 350-tisíc barelov denne posunie na pozíciu druhého najväčšieho producenta ropy v severskej krajine po spoločnosti Equinor.

Už v júni nórske médiá informovali, že ExxonMobil plánuje predať

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Nórsko, ropa