Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nórsky filmár natočil svet, v ktorom žijú weboví hejteri

16.03.2017, 08:30 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Hejteri sú ľudia, ktorí píšu nenávistné, diskriminačné komentáre na internete, šikanujú ostatných a na všetko nadávajú. Vyžívajú sa v tom, keď dokážu vyštvať svojím názorom iných a na vlastnú nenávisť sú dokonca pyšní. Nórsky dokumentarista Kyrre Lien cestoval tri roky po svete a hľadal takzvaných internetových trollov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Filmár Kyrre Lien sa s nimi stretával v ich byte, v ich obývačke. Nenásilne zisťoval, čo vedie týchto ľudí na internete k šíreniu nenávisti. Aký to má pre nich zmysel. Kladie im otázku, či si aj s odstupom času za svojimi vulgárnymi komentármi stoja.

Výsledkom je 21-minútový dokumentárny film, ktorý ich motivácie odhaľuje. Film je urobený citlivo a zároveň bez zbytočných emócií, morálneho pátosu a hlavne bez zodpovedania otázky, čo s tým.

Nór cestoval po USA, Nórsku, Rusku aj po Blízkom východe a stretával sa s ľuďmi, ktorí sa viac-menej priznávajú, že sú rasisti, odporcovia imigrácie, odporcovia homosexuality.

Autor filmu oslovil približne 200 takýchto ľudí, ktorých si detailne prezrel na sociálnych sieťach Twitter a Facebook. Množstvo z nich sa na kameru nechcelo vyjadriť. Pre denník The Guardian, ktorý sa na tvorbe dokumentu podieľal, povedal, že mnohí z trollov sú len nespokojní, sklamaní ľudia, ktorí sa len potrebujú vyjadriť a niekde ventilovať. „Mnohí z nich sú osamelí. Cítia, že ich spoločnosť nechala za sebou. Mnohí z nich boli kedysi obeťami šikanovania,“ povedal.

Dokument by sa dal kritizovať za to, že dáva obrovský priestor čudákom s extrémnymi postojmi. Na druhej strane nezatvára pred problémami týchto ľudí oči, ale čelí im. Skupina nespokojných ľudí s radikálnymi názormi v spoločnosti žije medzi nami a dokument je len výsledkom ich vypočutia. My sme vybrali zopár príbehov. 

Robert Jackson (50)

Povolaním strojár tvrdí, že si praje „vykopnúť“ moslimov z Veľkej Británie. Je presvedčený, že imigranti ničia všetko, čo je v jeho domovskej krajine skvelé. „Politici si netrúfnu byť takí úprimní, ako som ja. Myslia na to, aby z toho mali prospech. Myslia na peniaze,“ tvrdí R. Jackson (na titulnej fotografii).

Na internete trávi niekoľko hodín a aktívne sa zapája do diskusných fór, ktoré sa venujú imigrácii alebo brexitu. Na adresu bývalého premiéra Tonyho Blaira napísal, že ho treba „obesiť“, pretože je zradcom národa a zradcom ľudí. Tvrdí, že revolúcia by sa mohla začať práve v Británii, pretože Briti majú vlády plné zuby.

R. Jackson vyštudoval strednú školu, je ženatý a má dcéru. Vládu nenávidí kvôli tomu, že musí platiť tisíce libier za víza svojej ženy, paradoxne imigrantky. „Musel som zaplatiť tisíce, aby som ju doviezol z Thajska sem. Víza sú platné len šesť mesiacov a potom musí ísť preč. Musím zaplatiť znova a znova,“ priznal sa. Ukazuje na ženu, ktorá mu priniesla kávu a nepovedala ani slovo.  

R. Jackson predstavuje vyzretú generáciu ľudí s nižším vzdelaním, ktorí volili brexit. Je to trochu logické, pretože lepšie podliehajú volebným kampaniam a marketingovo prepracovanej politickej manipulácii. Navyše si väčšina z nich pamätá svet bez EÚ alebo mimo EÚ, keď sa nemali zle. Celá západná Európa doslova kvitla. U časti týchto pamätníkov zohrala svoju úlohu aj nostalgia a spomienka na mladé bezstarostné roky, keď ich prácu nenahrádzali stroje a na trhu práce im nekonkurovali imigranti. 

Nick Haynes (42)

Povolaním vodič kamióna z ospalého amerického mestečka Saylorsburg v Pennsylvanii. V dome má vypchaté zvieratá, miluje zbrane a nenávidí bývalú demokratickú kandidátku na prezidentku Hillary Clintonovú. Častuje ju pri každej príležitosti nadávkami a je presvedčený, že patrí do väzenia.

Je zarytým podporovateľom súčasného prezidenta Donalda Trumpa a k tomu vedie aj svoje deti. Považuje sa za pravého Američana, ktorý pohŕda vyššou triedou vo Washingtone a ľuďmi z Wall Street. Nosí maskáčové lovecké nohavice, tielko a pre prípad ochrany vždy nabitú 9 mm príručnú zbraň vo vrecku. Na hlave má červenú šiltovku Make America Great Again.

V prípade, že by vyhrala H. Clintonová, bol odhodlaný proti nej bojovať a začať občiansku vojnu. Voliť Hillary Clintonovú považuje za rovnaký prečin, ako je vraždenie detí. Ak by sa mu do cesty postavili liberáli, bol by schopný ich kamiónom zraziť, čo priznal filmárovi s úsmevom. Všetko prezrádza dokumentaristovi v prítomnosti detí. Jeho 14-ročný syn Zach jeho názorom prikyvuje.

Štyridsiatnik holduje sociálnej sieti Twitter, z ktorej čerpá najviac informácií. Televízii a médiám totiž nedôveruje. Niekoľko mesiacov pred prezidentskými voľbami komentoval všetko, čo sa na sociálnej sieti obtrelo okolo H. Clintonovej. Každý deň v priemere dokázal napísať 57 tweetov. V nich spomínal najčastejšie slovné spojenia „skorumpovaný systém“, „killery“ či „klamlivé médiá“.

Súčasného prezidenta zbožňuje pre jeho názory na zdravotnícku reformu a za jeho úprimný postoj k ženám, ktoré by schmatol za (......). „Ale no tak! Rozprávali ste sa tak niekedy s nejakou ženou?“ spýtal sa filmár. „Nie,“ okamžite odpovedal a otočil tému opäť na H. Clintonovú.

Keď mal päť rokov, jeho rodičia sa rozviedli. Ostal v New Jersey len s otcom. Keď mal 16 rokov, utiekol z domu a už nikdy sa neobzrel späť. Posledných päť rokov sa s otcom nerozprával. Má tetovanie na rukách. Na ruku si dal vytetovať aj vetu: „Strieľať informátorov“.

N. Haynes predstavuje generáciu klasickej americkej chudoby zvanej white trash. Moderný úpadok bielych pracujúcich súvisí s deindustrializáciou Ameriky, zatváraním tovární, baní a neskôr s finančnou krízou a jej dôsledkami.

Nick HaynesZdroj: Youtube

Alexandra Velichkievič (51)

Až 89 percent Rusov nepodporuje manželstvá partnerov rovnakého pohlavia. A. Velichkievič je jednou z tejto sorty ľudí, ktorá je masírovaná ruskými médiami a politickou atmosférou, ktorá podkopáva rovnaké práva pre LGBT komunity. V Rusku nič neobvyklé.

A. Velichkievič žije v malom dvojizbovom byte na predmestí St. Petersburgu. Vyštudovala strednú školu v odbore meteorológia, je vydatá a má tri deti. Jej byt je šedivý a skromne zariadený.

Vo svojom živote sa bojí dvoch vecí: situácie, keď jej milované Rusko zamorí gay komunita z Európy. Strach má aj z vplyvu Američanov a ich kultúry. Na sociálnej sieti napísala, že „nás čaká masívny útok úchylných liberálov, ktorých budeme vytláčať od moci“. Filmárovi neskôr status vysvetlila. Proti homosexuálom, samozrejme, nič nemá, nepovažuje ich ani za nepriateľov. Len ich považuje za „poškodených ľudí“, ktorí sú „neprirodzení a abnormálni“. Jej rodičia majú ten istý názor. „Moja mama debatuje online rovnako ako ja a to má 75 rokov,“ dodala.

Európe odkazuje, aby sa hanbila, že podporuje takýchto ľudí. Považuje to za choré a zvrátené. Svoje ostré komentáre si zastáva a usmieva sa pri ich opätovnom čítaní.

A. Velichkievič predstavuje generáciu lojálnych podporovateľov ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten so štátnou mediálnou kavalériou pumpuje správy, ktoré Rusov podporujú a presviedčajú o tom, že homosexualita je choroba a Západ je miesto zvrátenosti.  

Alexandra VelichkievičZdroj: Youtube

Roger A. Hicks (67)

Žije v Londýne. Nepracuje a celý deň sa stará o svoju matku. Považuje sa za filozofa, ktorý sa všetko naučil sám. Na sociálnych sieťach je každý deň. Tvrdí, že na Facebooku a na Twitteri pridal takmer 15-tisíc komentárov. Je to obrovské číslo, ktoré je potrebné brať vážne, preto dúfa, že raz skončia pokope v nejakej knihe.  

Tvrdí, že deti, ktoré majú iné vierovyznanie alebo sú iného etnika, by nemali navštevovať tie isté školy ako biele deti. Samozrejme, že sa nepovažuje za rasistu. Z niektorých diskusných fór ho vylúčili, pretože jeho príspevky boli predsa len rasistické. Tvrdí, že je proti imigrácii a podporuje len bielu rasu, čo podľa neho nie je rasizmus.

Multikultúrnu spoločnosť považuje za bullshit. Sympatizuje s masovým vrahom Andersom Breivikom. Nie za to, že vyvraždil mladých nevinných ľudí, ale pre princíp, ktorý zastával. Sám sa považuje za ochrancu Británie, ktorá sa môže podľa neho stať nestabilným epicentrom vojny kultúr. 

Podobne ako iní trollovia sa nudí a nemá peniaze. Za počítačom dokáže stráviť dlhé hodiny denne a písať bezduché komentáre. Keď nepíše, stará sa o chorú matku, ktorá prežila mŕtvicu. Inú prácu nemá, rovnako ani kvalifikáciu, aby sa presadil.

Roger A. HicksZdroj: Youtube

Imaad Osman (24)

Pochádza z Aleppa, zo Sýrie. Keď sa vojna v roku 2011 vyhrotila, rodičia ho presvedčili, aby z krajiny ušiel. Dnes žije v Libanone. Jeho nepriateľom je režim Baššár al-Asada a jeho krvavé vojsko. Vo vojne zahynuli jeho priatelia aj rodičia. Vyštudoval základnú školu a nemá žiadne záväzky. Pracuje ako SBS-kár.

Na Facebooku je vraj nonstop na smartfóne. V komentároch sa venuje prevažne vojne v Sýrii, pomoci od Američanov a Rusov. Televíziu v byte má, ale nikdy ju nezapína. Správam mainstreamových médií neverí. Má vraj svoj sedliacky rozum. Jeho komentáre majú podľa neho upozorňovať na to, aby sa na Sýriu a zločinecký Asadov režim nezabudlo. Za zlo považuje aj USA. Tvrdí, že viera v to, že im Američania prinesú demokraciu, je na rovnakej úrovni, ako sa spoliehať na diabla, že vás dovedie do neba.

I. Osman predstavuje generáciu stratených mladých ľudí bez vzdelania, ktorí stratili nádej na slušný život a v novej krajine sa stále cítia ako cudzinci. Spomínajú na rodnú hrudu, kde vyrastali. Milujú svoju vlasť, ale nemôžu sa vrátiť, pretože by ich pravdepodobne naverbovali do armády, prípadne by sa ich ujali povstalci, s ktorými rovnako nie sú stotožnení. 

Imaad OsmanZdroj: Youtube

Kjell Frode Tislevoll (42)

Živí sa ako predavač v obchode a žije v nórskom mestečku Høyanger. Nemá partnerku a býva sám. Pred pár rokmi napísal status, v ktorom navrhol, aby v Osle bieli mali chodník len pre seba. Po druhom chodníku by chodili ľudia inej rasy. Pamätá si, že dostal 20 lajkov, ale mnohí s ním nesúhlasili. To ho neodradilo a naďalej komentoval každý deň témy, ktoré sa týkali imigrácie, islamu a vplyvu moslimov na spoločnosť. Dlhé roky bol podporovateľom kolonializmu. 

Informáciami bol na Facebooku natoľko zahltený, že si musel správy odfiltrovať, aby sa mu na sociálnej sieti témy imigrantov už nezobrazovali. Na čas na upokojil. Minulý rok v jeho meste otvorili tábor pre utečencov a do mesta sa prisťahovali desiatky moslimov. Odvtedy je voči nim „menej skeptický“. Dnes v obchode bežne stretáva imigrantov, ktorí sa tam aj zamestnali. „Je to (s nimi) v poriadku,“ dodal po čase. S hejtovaním na sociálnej sieti skončil. 

Človek, ktorý sa bojí nových vecí. Imigranti sú pre neho cudzí prvok, ktorá mu naháňa strach. Keď ich spoznal, zistil, že až tak sa od seba nelíšia. Tak ako aj on aj utečenci hľadajú len miesto, v ktorom môžu žiť a pracovať. 

Kjell Frode TislevollZdroj: Youtube

Kyrre Lien

Fotograf Kyrre LienZdroj: Kyrre Lien

Je mladý dokumentarista žijúci v Osle. Tento rok ho magazín Forbes nominoval do rubriky najvplyvnejších 30 ľudí do 30 rokov v oblasti médií. Nór získal mnoho národných i medzinárodných ocenení, vrátane Picture of the Year v Nórsku v roku 2014. Pracuje na vlastných nezávislých projektoch, spolupracuje s denníkom The Guardian a The New York Times. 

Viac príbehov ponúka len 26-ročný filmár na tejto webstránke. Dlhšie čítanie, ale stojí za to. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy dokumenty, imigranti, Kyrre Lien, recenzia