Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Notre-Dame v Paríži zachvátil požiar, zrútila sa veža a neskôr aj strecha

15.04.2019, 19:29 | TREND.sk | TASR

V pondelok podvečer začala v Paríži z dosiaľ neznámych dôvodov horieť katedrála Notre-Dame. Na mieste zasahovalo 400 hasičov. Rozsiahly požiar sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • 22

Aktualizované v celom rozsahu 16. apríla 2019 o 8:00:

„Požiar je úplne pod kontrolou. Je čiastočne uhasený; treba ešte zlikvidovať reziduálne ložiská ohňa,“ uviedol hovorca miestnych hasičov po ich niekoľkohodinovom boji s plameňmi devastujúcimi túto 850-ročnú pamiatku.

Požiar parížskej katedrály vychádzal z časti, ktorá bola aktuálne v prestavbe. Renovácia za šesť miliónov eur mala byť hotová v roku 2022. Francúzski hasiči potvrdili, že oheň zasiahol obidve veže, informovala BBC. Jedna z nich sa neskôr zrútila.

Odborníci sa vyjadrili, že budove už nedávajú nádej na záchranu po tom, ako sa jej zrútila aj strecha. Hovorca katedrály André Finot si myslí, že z katedrály nezostane nič. Francúzska prokuratúra začala vyšetrovanie príčiny požiaru, polícia už tiež potvrdila, že súvisí s prácami na prestavbe.

Hasiči nedokázali s istotou určiť, či sa im podarí zastaviť šírenie požiaru. Pred novinármi na mieste udalosti to povedal neskoro večer jeden z vysokopostavených predstaviteľov hasičského zboru, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AFP.

„Nie je isté, či budeme schopní zastaviť šírenie (ohňa) smerom k severnej zvonovej veži. Ak sa tá zrúti, viete si predstaviť rozsah škôd,“ povedal hasičský náčelník Jean-Claude Gallet.

„Myslím na všetkých katolíkov a Francúzov,“ napísal na Twitteri prezident Emmanuel Macron, ktorý katedrálu považuje za súčasť francúzskej identity. Incident si podľa francúzskeho ministerstva vnútra nevyžiadal žiadne obete ani zranených.

Požiar Notre DameZdroj: TASR / AP

Požiar, ktorý zničil strechu a štíhlu vežu nad krížením lodí katedrály, sa neskôr rozšíril tiež do vnútrajška hlavnej lode, ako aj na jednu z jej dvoch hlavných veží nad priečelím.

Hasiči bojovali proti plameňom zvnútra aj zvonka, podľa hovorcu chrámu však bude zrejme zničené celé drevené zariadenie interiéru.

Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, vyhlásil, že napriek snahám o záchranu vnútorného vybavenia došlo ku „kolosálnym škodám“.

Osem hodín

Požiar, ktorý zúril viac než osem hodín, môže podľa francúzskych médií súvisieť z renovačnými prácami na streche a sanktusníku – štíhlej vežičke nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode.

Pôvodne stredoveký sanktusník bol opätovne osadený počas kritizovanej obnovy katedrály architektom Eugenom Violletom-le-Ducom v 19. storočí.

Zdroj: TASR / AP

Vatikánsky hovorca Alessandro Gisotti na margo ničivého požiaru katedrály podľa tlačovej agentúry DPA uviedol: „Vyjadrujeme našu solidaritu s francúzskymi katolíkmi a ľudom Paríža. Modlíme sa za hasičov a ďalších, ktorí robia všetko, čo je v ich silách, aby zvládli túto dramatickú situáciu.“

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit vyzval všetky kostoly francúzskej metropoly, aby rozozneli svoje zvony ako gesto súdržnosti s Notre-Dame, dopĺňa tlačová agentúra Reuters.

Z katedrály minulý týždeň v rámci renovačných prác odstránili bronzové sochy. Časť stavby je stále obklopená lešením.

Katedrála, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO a každoročne ju navštívi takmer 14 miliónov turistov, je úzko spojená s dejinami Francúzska už od začiatkov jej výstavby na konci 12. storočia – vedci sa zhodujú na roku 1163.

Zdroj: TASR / AP

  • Tlačiť
  • 22

Tagy Notre Dame, požiar