Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nová minimálna mzda bude firmy bolieť. Analýza ukázala astronomický rast nákladov

04.09.2019, 19:00 | Miroslav Homola | TASR

Rast minimálnej mzdy na plánovaných 580 eur zvýši ročné náklady živnostníkom a malým či stredným podnikom o 101,75 milióna eur.

  • Tlačiť
  • 53

Vyplýva to z analýzy Centra lepšej regulácie (CLR), ktorá je súčasťou Nariadenia vlády SR o stanovovaní výšky minimálnej mzdy, ktoré predložili do medzirezortného pripomienkového konania. Ide teda o vládnu inštitúciu, ktorej výsledky zároveň potvrdzujú konštatovanie Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) o tom, že razantné zvyšovanie minimálnej mzdy negatívne ovplyvní slabšie regióny a nízko kvalifikovaných ľudí.

Zvýšenie minimálnej mzdy sa dotkne takmer 28-tisíc živnostníkov a viac ako 27-tisíc firiem. Vyššiu mzdu by malo pocítiť 165-tisíc zamestnancov. Živnostníkom a malým firmám prinesie zvýšenie nákladov na hrubé mzdy o 75,5 milióna eur a na odvody do poistných fondov hradené zamestnávateľom o ďalších 26 miliónov eur.

Neprehliadnite

Odvody poisťovniam a dane štátu pritom pohltia väčšiu časť z týchto peňazí. Napríklad pred piatimi rokmi zaplatil človek s minimálnou mzdou na daniach a odvodoch 29 percent z celkových mzdových nákladov, tento rok je to takmer 40 percent.

CLR porovnalo štruktúru zvýšených nákladov na jedného zamestnanca pri zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur. Z celkovej sumy zloženej zo zvýšenia mzdy o 60 eur a odvodov zamestnávateľa vo výške 21,12 eura, dostane zamestnanec 40,4 eura, pričom príspevok pre štát a poisťovne bude 40,72 eura.

Nie je to len o minimálnej mzde

Zamestnávatelia už v minulosti krotili politické ambície razantne zvyšovať minimálnu mzdu. Tohtoročné návrhy strany Smer-SD a odborárov označili za hazard. V posledných dvoch rokoch sa navyše

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 53

Tagy analýza, Ján Richter, minimálna mzda, ministerstvo práce