Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nová šéfka Komisie Von der Leyenová ohlásila vznik „klimatického fondu“

25.07.2019, 18:12 | TASR

Nadchádzajúca predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová ohlásila vo štvrtok počas návštevy Poľska vytvorenie "klimatického fondu", ktorý by zmiernil dosah realizácie cieľov klimatickej politiky EÚ na najviac zraniteľné regióny.

  • Tlačiť
  • 3

„Budú nutné obrovské investície v regiónoch, ktoré musia aplikovať nové technológie a vytvoriť nové pracovné miesta. Z tohto dôvodu založíme tzv. fond pre spravodlivú transformáciu s cieľom pomôcť týmto regiónom,“ vyhlásila von der Leyenová počas spoločnej tlačovej konferencie s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým.

Neprehliadnite

Poľsko je krajinou, ktorá je dodnes do značnej miery závislá na spaľovaní uhlia, čo bol aj dôvod, prečo Varšava minulý mesiac zablokovala pokusy ostatných členských krajín Únie dosiahnuť dohodu týkajúcu sa cieľov klimatickej politiky zo zameraním na tzv. uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

M. Morawiecki vtedy ešte pred začatím summitu upozornil menovite na to, že Poľsko nemôže schváliť navrhovaný termín bez toho, aby boli dohodnuté kompenzácie a pomoc pre chudobnejšie krajiny EÚ, aby mohli splniť stanovené klimatické ciele.

Nadchádzajúca predsedníčka EK sa pri tejto príležitosti dotkla aj chúlostivej témy právneho štátu v kontexte justičnej reformy, ktorú presadzuje poľská vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS) a ktorú Brusel považuje za ohrozenie nezávislého súdnictva v krajine.

„Pretrvávajú sporné otázky, ktoré musíme riešiť, ako sú napríklad migrácia a justičná reforma,“ pripustila v tejto súvislosti von der Leynová, pričom vyzvala na dialóg, pri ktorom sa budú jeho účastníci vzájomne rešpektovať.
Morawiecki vyjadril počas spoločnej tlačovej konferencie nádej na "nový začiatok" vo vzťahoch medzi Varšavou a Bruselom, pričom dodal, že v diskusii s von der Leyenovou otvorí aj otázku týkajúcu sa postu, ktorý obsadí Poľsko v novej EK.

Poľský premiér prítomným novinárom neskôr prezradil, že na túto pozíciu navrhol Krzysztofa Szczerského, ktorý v súčasnosti zastáva post šéfa kancelárie poľského prezidenta. Poľsko má podľa jeho slov primárne záujem o posty, ktoré sa týkajú ekonomiky a financií.

  • Tlačiť
  • 3