Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nové daňové raje. EÚ pridala na čierny zoznam ďalšie štyri krajiny

18.02.2020, 17:45 | TASR

Ministri financií EÚ (Ecofin) na svojom utorňajšom zasadnutí v Bruseli aktualizovali zoznam EÚ týkajúci sa nespolupracujúcich daňových jurisdikcií. Na „čierny zoznam“ EÚ boli zaradené štyri nové krajiny alebo územia: Kajmanie ostrovy, Palau, Panama a Seychely.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

dane,

Uvedené krajiny v stanovenej lehote nesplnili EÚ požadované normy a pridali sa tak k ôsmim doterajším daňovým jurisdikciám na čiernom zozname: Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Omán, Trinidad a Tobago, Samoa a Vanuatu.

Avšak viac ako polovica krajín, ktoré figurovali na tomto zozname v roku 2019, boli z neho úplne vyradené po tom, ako dokázali, že dodržiavajú všetky pravidlá dobrej správy v daňových záležitostiach.

Neprehliadnite

Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni v súvislosti s aktualizáciou zoznamu „daňových rajov“ uviedol, že zoznam nespolupracujúcich daňových jurisdikcií pomáha dosiahnuť skutočné zlepšenie globálnej daňovej transparentnosti.

„K dnešnému dňu sme preskúmali daňové systémy 95 krajín a väčšina z nich už dodržiava naše normy dobrej správy vecí verejných. Tento proces viedol k odstráneniu viac ako 120 škodlivých daňových režimov na celom svete a desiatky krajín začali uplatňovať normy daňovej transparentnosti,“ vysvetlil P. Gentiloni. 

Podľa jeho slov občania EÚ očakávajú, že najbohatší jednotlivci a korporácie zaplatia svoj spravodlivý podiel na daniach a akákoľvek daňová jurisdikcia, ktorá im umožní vyhnúť sa plateniu daní, musí znášať následky.

EÚ posudzuje daňové jurisdikcie na základe troch hlavných kritérií – daňová transparentnosť, spravodlivé zdaňovanie a skutočná hospodárska činnosť. Od jurisdikcií, ktoré nespĺňajú niektoré z týchto kritérií, sa požaduje záväzok, aby nedostatky odstránili v stanovenej lehote.

Únia pristúpi k ďalšej aktualizácii čierneho zoznamu v októbri 2020. Okrem toho Únia pozorne monitoruje krajiny vyradené z tohto zoznamu, aby sa uistila, že aj v praxi uplatňujú dobrú správu v daňových záležitostiach.


  • Tlačiť
  • 2

Tagy dane,