Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Novinky pre podnikateľov: osem vecí, ktoré daniari zmenili

28.02.2020, 09:15 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Ešte vlani podnikatelia nahlasovali daňovému úradu povinne čísla účtov svojej banky, respektíve ak daňovému úradu zaslali nesprávne podklady, nikto im o tom nedal vedieť. Tak na to môžu rýchlo zabudnúť, od tohto roka fungujú daniari po novom.

  • Tlačiť
  • 0

V TRENDE prinášame sumár najdôležitejších zmien, čo musí finančná správa robiť inak než predtým. Daňový poriadok priniesol od januára 2020 zmeny.

Napríklad nové splnomocnenie bude od roku 2020 nahrádzať v prekrývajúcom sa rozsahu staré. V určitých situáciách sa môže dať v daňovom konaní podnikateľ zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Ten bude konať v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane.

V praxi však nemožno mať viac ako jedného zástupcu v tej istej veci. Neraz sa však vyskytovali prípady, kedy sa jedno splnomocnenie nahradilo novým a ďalším, pričom sa ich rozsah vzájomne prekrýval.

Pre finančnú správu nemuselo byť celkom jasné, ktoré splnomocnenie je platné a v akom rozsahu. Podnikateľ tak musel najskôr vždy zrušiť predchádzajúce splnomocnenie a následne urobiť nové, čo bolo administratívne náročné. Od tohto roku platí, že ak predloží nové plnomocenstvo, to v určitom uvedenom rozsahu nahradí tie predchádzajúce plnomocenstvá.

Neprehliadnite

Zadržanie „vodičáku“

Ak podnikatelia neplatia poriadne dane a majú nedoplatky, môže im to spôsobiť nemalé starosti. Pozor by si mali dať na to, aby neprišli o vodičský preukaz. Podľa Ivany Skokanovej, hovorkyne Finančnej správy, vymáhanie nedoplatkov má rôzne formy, pričom najčastejšie ide o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dane, daňové priznanie za rok 2019, daňový úrad, firmy, podnikanie, podnikatelia

Diskusia (0 reakcií)