Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vedenie parlamentu prevzal Paška

04.04.2012, 11:50 | SITA | fil

Nový parlament s väčšinou Smeru začal fungovať (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy

parlament

Aktualizované 4.4.2012 o 23:03

Novým predsedom parlamentu sa stal podľa očakávania Pavol Paška (Smer-SD). V dnešnom tajnom hlasovaní na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR získal podporu 130 poslancov, hlas mu teda dali aj viacerí opoziční zákonodarcovia. Proti zvoleniu P. Pašku bolo 11 členov snemovne, siedmi sa zdržali. P. Paška vystrieda kresťanského demokrata Pavla Hrušovského.

Podpredsedami Národnej rady SR sa stali Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), Jana Laššáková (Smer-SD), Erika Jurinová (OĽaNO) a Ján Figeľ (KDH). R. Zmajkovičovú dnes na ustanovujúcej schôdzi podporilo 121 poslancov, J. Laššákovú 135, E. Jurinovú 106 a J. Figeľa podporilo 114 zákonodarcov. Všetci štyria novozvolení podpredsedovia parlamentu sa na tomto poste ocitli po prvýkrát.

Parlament dnes po prvý raz rokuje v novom zložení, teda s väčšinou poslancov Smeru-SD, ktorý zastupuje 83 zo 150 zákonodarcov. Poslanci zložili sľuby, za členov novej vlády Roberta Fica nastúpili náhradníci. Zvolili si členov mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Šéfom mandátového výboru sa stal Miroslav Číž zo Smeru-SD, druhý výbor povedie Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS.

Aj pri rozdelení postov v ostatných výboroch plénum Národnej rady rešpektovalo politické dohody a do predsedníckych funkcií zvolilo poslancov tak, ako ich jednotlivé strany navrhli. Vládny Smer-SD teda bude predsedať desiatim výborom, opozičné strany deviatim.

Výboru pre európske záležitosti bude šéfovať Ľuboš Blaha, ústavnoprávnemu Róbert Madej, finančnému Daniel Duchoň, sociálnemu Ján Podmanický, zdravotníckemu Richard Raši, brannobezpečnostnému Jaroslav Baška, školskému Mojmír Mamojka, kultúrnemu Dušan Jarjabek a výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Igor Choma (všetci Smer-SD).

KDH bude mať predsedu hospodárskeho výboru (Ján Hudacký) a výbor na kontrolu SIS (Daniel Lipšic). OĽaNO presadili Mikuláša Hubu za predsedu pôdohospodárskeho výboru a Martina Fecka za šéfa výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu. Most-Híd bude mať predsedu ľudskoprávneho výboru v osobe Rudolfa Chmela, František Šebej bude viesť zahraničný výbor a Gábor Gál výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Martin Fedor z SDKÚ-DS bude šéfovať vo výbore na kontrolu vojenského spravodajstva. SaS sa nepodarilo v opozícii presadiť svojho kandidáta na post šéfa hospodárskeho výboru a o iný post liberáli záujem nemali, nebudú preto predsedať ani jednému z výborov.

Pozrite sa, ako vyzeral prvý rokovací deň nového parlamentu

Foto - SITA / Diana Černáková, SITA / Marián Peiger, SITA / Jozef Jakubčo

Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy parlament