Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový poľský premiér chce znovu pokresťančiť Európu

09.12.2017, 19:54 | ČTK

Mateusz Morawiecki zaujal svojím prvým interview po vymenovaní aj bruselský server Politico. Premiér totiž nemá v pláne nič menšie, než znovu pokresťančiť Európu, ktorá sa v posledných desaťročiach podľa neho skôr sekularizovala a vzďaľovala viere.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Poľsko

„Sme súčasťou Európskej únie, ale chceme ju zmeniť, aby sme ju znovu pokresťančili. To je môj sen,“ uviedol M. Morawiecki. „Pre mňa je najdôležitejšie, že mi Pán dáva dosť sily, aby som slúžil Poľsku,“ povedal kňazovi, ktorý viedol rozhovor s novopečeným šéfom vlády v katolíckej televízii Trwam.

„Budeme budovať Poľsko ako silný a efektívny štát, ale tiež ako štát, ktorý obsahuje kresťanské hodnoty. Budeme ich brániť, rovnako ako našu jedinečnosť pred prepadnutím do hlbín konzumu,“ vyhlásil M. Morawiecki, ktorý vládu povedie v druhej polovici volebného obdobia.

Európska únia podľa neho potrebuje nové myšlienky a kresťanské hodnoty a poľská vláda sa má zapojiť viac do vytvárania budúcnosti únie.

Neprehliadnite

Portál Politico upozornil, že televíziu Trwam nesleduje ani stotina poľského publika. Možné podľa Politica je aj to, že si bankár M. Morawiecki chcel rozhovorom v kresťanskom médiu zlepšiť povesť u tvrdého jadra prívržencov vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

M. Morawiecki za „absolútne nepravdivé“ a „absurdné“ označil úvahy, že by vláda PiS chcela Poľsko vyviesť z EÚ. S prijatím eura sa ale nemieni ponáhľať a mieni zotrvať pri zlotom, kým sa eurozóna nezbaví problémov. Žiaden iný rozhovor nový šéf vlády neposkytol.

Opozičný denník Gazeta Wyborcza označil za prvý test nového premiéra vymenovanie odborníkov do čela štátnych firiem, kam jeho predchodkyňa Beata Szydlová dosadzovala stranícke a spriaznené kádre.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Poľsko