Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový šéf onkologického ústavu: Pred voľbou sa ma snažili škandalizovať

05.07.2018, 19:00 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Národný onkologický ústav (NOÚ), ktorý je najvyšším špecializovaným pracoviskom na Slovensku v oblasti onkologickej liečby, dostal minulý mesiac nového šéfa. Vo výberovom konaní, ktoré kritizovala Transparency International Slovensko, ním bol zvolený Tomáš Alscher. Vo vedení ústavu pôsobil predtým ako ekonomický riaditeľ. Pre TREND porozprával, ako vnímal okolnosti súťaže na najvyšší post v NOÚ a aké má plány s ústavom. Vyjadril sa tiež k úplatkarskej kauze onkológa, s ktorým doteraz nerozviazali pracovnú zmluvu.

  • Tlačiť
  • 3

Podľa medializovaných informácií ste si dali vytlačiť vizitky na generálneho riaditeľa skôr, ako oficiálne prebehlo výberové konanie na tento post. To ste sa tak tešili na novú funkciu?

Tento medializovaný prípad bola umelá škandalizácia pred výberovým konaním. Myslím si, že je úplne normálne, pokiaľ je človek menovaný v nejakej funkcii, že si dá vytlačiť vizitky. Mne sa v tom čase vizitky akurát minuli, a preto som si potreboval dotlačiť nové.

Je štandardné, že si dá človek vytlačiť vizitky skôr, ako uspeje vo výberovom konaní?

Ja som bol ale normálne menovaný za generálneho riaditeľa.

Dočasného. Kým sa nevyberie riaditeľ klasicky výberovým konaním.

1. mája som bol menovaný ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou do funkcie generálneho riaditeľa NOÚ na dobu určitú, do obsadenia miesta úspešným uchádzačom výberového konania. Všetky dokumenty som aj podpisoval podľa riadneho menovacieho dekrétu. Sám som si vyžiadal metodické usmernenie, či mám používať označenie „poverený“, ale bolo mi povedané, že nemám. Okrem toho som bol dňom menovania za generálneho riaditeľa zbavený funkcie ekonomického riaditeľa, takže inú funkciu ako generálny riaditeľ som si na vizitke ani nemohol uvádzať.

Neprehliadnite

Keď hovoríte, že to bola cielená škandalizácia. Kto za ňou stojí?

Máme informácie, kto zverejnil e-mail kolegyni Martiny Šoltésovej (hovorkyňa NOÚ, poznámka redakcie), jeho únik bol priznaný. Ľudia, ktorí za tým stáli hľadali materiál, ktorý by bol zaujímavý pre médiá a myslím si, že každý si spraví názor, kto mal na tom najväčší záujem.

Vaši protikandidáti, teda doktori Patrik Palacka alebo Jozef Dolinský.

Pán Palacka to určite nebol.

Čiže pán Dolinský.

(úsmev)

Ako ste si to spolu odkomunikovali? Budú z toho nejaké dôsledky?

Nie. Naďalej spolupracujeme. Nechcem sa už pozerať na to, čo bolo. Nemám na to čas ani chuť. Chcem sa zamerať na to, čo bude. Primára Dolinského považujem za jedného z členov pracovného tímu, ktorého spoločným cieľom je rozvoj ústavu.

Pán Dolinský absolvoval výberové konanie aj v roku 2012, kedy ani zďaleka transparentnosťou nepripomínalo súčasné a vtedy nenamietal. 

Po NOÚ kolovala petícia za zvolenie Jozefa Dolinského za riaditeľa. Hovorí sa, že sám za ňou stál a že na margo toho povedal vtedajšiemu vedeniu, že to bola jeho posledná šanca, ako sa vrátiť do funkcie. Pre TREND to poprel. Boli ste pri tom, keď to povedal?

Nebol som pritom, ale viem o tom, že to povedal. Povedali mi to ľudia, ktorí pritom boli.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Národný onkologický ústav, riaditeľ, výberové konanie