Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nový Starý most hľadá meno, Bratislava spustila anketu

22.01.2016, 11:28 | ČTK | TREND.sk

Bratislavčania majú šancu do konca mesiaca navrhnúť, ako sa má vlastne vymenovať most cez Dunaj v centre slovenskej metropoly, ktorý síce z tradície nesie názov Starý most, ale v skutočnosti je najnovším v hlavnom meste. Mätúci stav tak viedol skupinu mestských poslancov k návrhu obrátiť sa na verejnosť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

„Vyhrá zase Chuck Norris?“ spýtal sa server Sme.sk v narážke na nedávnu históriu s iným mostom, ktorý cyklistom umožňuje prechádzať z pohraničnej Devínskej Novej Vsi do rakúskej vsi Schlosshof na druhom brehu rieky Moravy.

Hrdina amerických akčných filmov síce s náskokom vyhral anketu medzi občanmi, ale krajskí zastupitelia radšej dali prednosť pomenovaniu cyklomostu slobody.

Aj v prípade bratislavského mosta má konečný verdikt vyniesť komisia Magistrátnych úradníkov a poslancov.

„Most si zaslúži zamyslenie nad tým, či má alebo nemá zostať Starým mostom, alebo či sa mu vráti niektorý z historických názvov, ktorý by možno Bratislavu viac zviditeľnil,“ tvrdí námestníčka primátora Iveta Plšeková.

„Som skeptický k tomu, aby sa menili veci, s ktorými nie je žiadny problém,“ oponuje poslanec Ondrej Dostal. Vraj si tak dôležité verejné priestranstvo nezaslúži, aby o pomenovanie rozhodla internetová anketa, ktorá sa môže zasa zvrhnúť.

Iniciátori premenovania mosta pôvodne chceli dať ľuďom len možnosť, aby si vybrali medzi Mostom Františka Jozefa I., Mostom Milana Rastislava Štefánika, Mostom Červenej armády a Starým mostom, čo sú všetko názvy, ktoré pôvodný most od svojho otvorenia 1. januára 1891 postupne niesol. Neskôr sa ozvala Matica slovenská s návrhom na Most Ľudovíta Štúra.

„Stavebné práce na moste boli oficiálne ukončené k 15. decembru 2015 a dnešným dňom sa začínajú kolaudačné konania. O jeho novom názve môže rozhodnúť aj verejnosť a to tak, že nám pošle svoj návrh na nové pomenovanie Starého mosta. O názvoch bude následne rozhodovať pracovná komisia, ktorá je zložená z odborných zástupcov Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy a poslancov, ktorí spolu s vedením mesta posúdia návrhy verejnosti.

Návrhy na nové pomenovanie môže verejnosť posielať do 31.1.2016 na emailovú adresu – most@bratislava.sk. Pracovná skupina následne vyberie tri relevantné názvy, ktoré budú zapracované do ankety hlavného mesta. Anketa bude zverejnená na stránke www.bratislava.sk a verejnosť, tak bude môcť o novom názve Starého mosta hlasovať.“

Zdroj: Bratislava.sk

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Bratislava, Starý most