Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový systém protivzdušnej obrany Turecka vyvoláva v Spojených štátoch obavy

10.07.2019, 18:42 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Turecko by v najbližších dňoch malo prijať prvú zásielku časti ruského systému protivzdušnej obrany s označením S-400 Triumph. Podľa dostupných informácií by mal tento systém zvládnuť zneškodniť drony, stíhačky ale aj navádzané rakety. Rusko by Turecku malo dodať štyri batérie v celkovej hodne 2,5 miliardy dolárov ešte v priebehu tohto týždňa.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

F-35, S-400, Turecko, USA

Americký prezident Donald Trump varoval Turecko pred nákupom ruského protilietadlového raketového systému. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dostal od Pentagónu ultimátum, aby do 31. júla zrušil nákup ruského systému. V opačnom prípade majú Spojené štáty vyradiť Turecko z výcvikového programu pre stíhačky F-35. R. Erdoğan sa však mal ešte začiatkom júna vyjadriť, že zmluvu s Ruskom ani napriek nátlaku zo strany USA nestopne.

Neprehliadnite

Stíhačky a raketový systém

Firma Lockheed Martin má pre armádu USA a ich spojencov vyrobiť 200 kusov stíhacích lietadiel F-35 Lighting II. Stíhačky sa dodávali v troch verziách – F-35 A, ktorých jednotková cena bola približne 102 miliónov dolárov, F-35 B a F-35 C, ktorých cena sa pohybovala okolo 132 miliónov dolárov, tvrdia Armadní noviny.

Stíhačky typu F-35 sú stroje piata, najnovšia generácia bojových lietadiel, ktorú majú Spojené štáty k dispozícii. Tento druh stíhačiek má veľmi nízku pozorovateľnosť na radarových systémoch. Vďaka tomu ide prakticky o neviditeľné lietadlá.

Čo sa týka ruského protilietadlového systému S-400 Triumph, ide o jedno z najpokročilejších a najvýkonnejších zariadení súčasnosti. Zariadenie má zachytiť nepriateľské lietadlo až na vzdialenosť 600 kilometrov a pri vzdialenosti 400 kilometrov môže určený objekt začať ostreľovať.

Podľa portálu Armádní noviny však len papierové hodnoty hovoriace o výkone systému nestačia na to, aby sme poznali jeho skutočnú silu. Do značnej miery ide o zveličovanie a sebachválu zo strany Ruska, ktoré podobne ako ostatné krajiny hrá strategickú hru. Ide o stratégiu, ktorej cieľom je vystrašiť alebo zmiasť potenciálnych nepriateľov.

Obavy zo špionáže

Spojené štáty sa obávajú, že systém protivzdušnej obrany dodaný Ruskom by mohol slúžiť ako špionážne zariadenie určené na zber citlivých informácií o lietadlách piatej generácie s označením F-35. Nová generácia stíhačiek sa má stať základom leteckej prevádzky NATO. Problém spočíva okrem iného aj v tom, že Turecko, ako členský štát vojenského zoskupenia NATO, kupuje tieto systémy od nečlenskej krajiny.

Turecko obvinenia spojené s možným únikom informácií odmieta a zároveň obhajuje svoje kroky tým, že plánuje zabezpečiť, aby systém S-400 nebol priamo napojený na integrovanú obrannú architektúru krajiny. Spojené štáty sú napriek ubezpečeniam zo strany Turecka s vývojom situácie nespokojné.

Turecko je tak vystavené situácii, kedy má záujem o držanie zmluvy, ktorú podpísalo s Ruskom a zároveň je ohrozované sankciami. Ako nasledujúci krok sa očakáva, že Spojené štáty zastavia predaj 100 kusov stíhačiek F-35, ktoré mali predstavovať základ pre vývoj budúcich stratégií vzdušných síl Turecka.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy F-35, S-400, Turecko, USA