Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O Bašternákovom byte s nájomníkom Ficom bude rozhodovať nominant Smeru

Nominant ministerstva vnútra pod vedením Smeru-SD Maroš Karšňák sa ako prednosta Okresného úradu Bratislava stane príslušným orgánom v konkurznom konaní na majetok odsúdeného Ladislava Bašternáka. Toto postavenie mu dáva veľmi silné právomoci vo vzťahu ku konkurznému správcovi, ktorého vyberie práve on.

15.03.2019, 17:08 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Kontroverzný podnikateľ s biznisovými prepojeniami na najvyššie špičky Smeru Ladislav Bašternák sa už nemôže spoliehať na nepriestrelnú ochranu titulu „náš človek“. Krajský súd ho právoplatne odsúdil na päť rokov za mrežami a prepadnutie majetku za kauzu nadmerného odpočtu DPH. V piatok už aj sám nastúpil do výkonu trestu.

Ťažké noci Roberta Fica

Ťažké noci zrejme prežíva aj expremiér Robert Fico, hoci si neoblieka väzenské pyžamo ako L. Bašternák. Odsúdený podnikateľ je totiž jeho domácim pánom, keďže byt v luxusnej bytovke Bonaparte je na neho (aspoň oficiálne) stále napísaný. Súdnym rozhodnutím o prepadnutí majetku sa však čoskoro dostane do konkurzu a následnej dražby.

Zákon v tomto smere hovorí jasne. Akonáhle bude právoplatné rozhodnutie o prepadnutí majetku, musí ho bratislavský krajský súd zaslať okresnému súdu a ten musí bezodkladne vyhlásiť konkurz na majetok odsúdeného Bašternáka. Proti tomuto postupu nie je možné odvolanie.

Neprehliadnite

V tejto fáze vstupuje do hry Okresný úrad Bratislava, ktorý sa stáva príslušným orgánom a dočasným správcom majetku. Je oficiálnym predstaviteľom štátu ako veriteľa, v prospech ktorého Bašternákov majetok prepadol. Preto je v jeho kompetencii vybrať konkurzného správcu a súd ho iba vymenuje. Konkurzný správca bude následne podľa predstáv okresného úradu rozpredávať podnikateľov majetok.

„Okresný úrad môže konkurznému správcovi ukladať záväzné pokyny pri speňažovaní majetku. Môže mu dávať aj odporúčania, ktoré síce nemusí rešpektovať, ale v tom prípade sa môže okresný úrad domáhať na súde vydania záväzného pokynu,“ hovorí pre TREND právnik Peter Kubina z kancelárie Dentons.

V praxi to znamená, že prednosta M. Karšňák bude mať posledné slovo v tom, ako sa bude dražiť zrejme posledná nehnuteľnosť, ktorú L. Bašternák nepreviedol na svojich rodinných blízkych - luxusný byt v rezidencii Bonaparte, kde býva Robert Fico.

„Prednostovia boli vždy politickí nominanti. Sú vykonávateľmi vládnej moci priamo v regiónoch,“ vyhlásil v televízii TA3 v roku 2013 vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Zdôvodnil tým, prečo odmietal, aby sa tieto miesta obsadzovali výberovým konaním.

Byt na predaj aj s Ficom

Robert Fico dnes obýva luxusnú nehnuteľnosť v exkluzívnej lokalite s panoramatickým výhľadom na Bratislavu a rozlohou zhruba 400 metrov štvorcových. Jej trhová hodnota môže byť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Bašternák, byty, DPH, Fico