Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O čom diskutuje INEKO - Valorizácia veku odchodu do dôchodku

20.12.2006, 12:10 | TREND.sk | © 2006 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Na chodbách a v kanceláriách Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO ľudia radi diskutujú. O ekonomike a spoločnosti, ale aj o športe alebo kultúre. Z niektorých diskusií urobia zápis, aby sa myšlienky mohli uchytiť v širšej diskusii.

  • O čom diskutuje INEKO - zoznam tém

eTREND bude jeden až dvakrát týždenne prinášať zápisy diskusií INEKO v nádeji, že vás zaujmú, inšpirujú alebo dokonca primäjú k tomu, aby ste k diskusii pridali vlastné názory.

Dnešná téma – Valorizácia veku odchodu do dôchodku

Mladí ľudia dnes vo veľkých počtoch odchádzajú pracovať do zahraničia a dokonca aj práca doma im umožňuje neprispievať na dôchodcov. Aj z dôvodu zvyšovania priemernej dĺžky života sa prehlbuje deficit zabezpečenie dôchodcov. Na jeho riešenie sú v zásade tri možnosti:

Zvýšiť odvody, znížiť vyplácané dôchodky, zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Myslíme si, že postupné zvyšovania odvodov bude vzhľadom na rastúcu mobilitu mladých ľudí problematické, znižovanie výšky vyplácaných dôchodkov je politicky najmenej priateľným riešením.

Najpravdepodobnejšie vidíme zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. Je politicky najprijateľnejšie- ak budú ľudia v budúcnosti žiť dva krát dlhšie než dnes nebudú môcť pracovať rovnako dlho ako dnes (len od roku 1989 sa u nás dĺžka života zvýšila o 3-4 roky).

Deficit systému musíme nejako riešiť a zo všetkých možností sa núka najviac predĺženie veku odchodu do dôchodku. Na výber však máme dve alternatívy: môžeme to urobiť zodpovedne, tak, že sa vek bude predlžovať podľa priemernej dĺžky života dlhodobo a tým pádom veľmi pomaly a humánne, alebo budeme opatrenie odkladať s tým, že raz na nejakú generáciu dopadne skokovo a teda nehumánne.

(Zapísal: EJ, 6.12.2006)

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)