Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O koľko by bolo Slovensko chudobnejšie bez Bratislavy

15.08.2016 | Peter Brejčák

Diskusia (20 reakcií) Pravidlá diskusie

15.08.2016 | qqq

Ak by sa Blava odčlenila asi by museli odisť všetky centrály bank, energetikov, plynárov, a centra firiem s celoštátnou pôsobnosťou, centrálne úrady atď atď , potom ten hdp Blavy bude ďaleko ďaleko iný ale bo sa mýlim ?

15.08.2016 | peter fodrek

Mýlite sa.
Ministerstvá netvoria, len spotrebovavajú HDP. Podobne iné štátne inštitúcie.
Teda ich odchod by prospel.

Centrály produkujú minimum HDP oproti pobočkám a po zmene Fica sa toto počíta do HDP regiónov nie Prešporku. Navyše by ani nemuseli odísť, ak by Bratislava ostala v EÚ.

Problémom by bol nedostatok pracovnej sily a kolaps stavebníctva...

15.08.2016 | qqq

ministerstva (centrálne úrady) vyplácajú nadpriemerne vysoké platy a potom tie potom idú do obehu a väčšina sa spotrebuje práve v BA a to je ten príspevok k hdp treba sa na to pozrieť širšie.

15.08.2016 | peter fodrek

Nepriamo, ako píšete, áno, ale priamo nie

15.08.2016 | qqq

nech je ako je,ale ak by sa Blava osamostatnila od zvyšku SK kruto by zarvala , myslím že oveľa viac a oveľa bolestnejšie ako Zvyšok SK

15.08.2016 | RobertF

BRATISLAVA!!!
tebe kruto v gatach zarvalo :)))
vidiet ako nenavidis hlavne mesto..velmi smutne, ale pravdou je, ze Bratislava doplaca vo vsetkom na Slovensko, ktore ju napriek tomu neznasa, ty si typicky priklad toho, chapes?

15.08.2016 | qqq

keď myslíš :D

15.08.2016 | @@@

že bratislava doplaca ? ...to skôr ostatne regiony už 27 rokov doplacaju na bratislavu :P

15.08.2016 | Mito86

Ak tvrdite, ze "Ministerstvá netvoria, len spotrebovavajú HDP" tak evidentne neviete co je HDP.

15.08.2016 | peter fodrek

Ministerstvá netvoria, ak niečo tvoria, tak HSP- Hrubý spoločenský produkt..

Ja viem, čo je HDP a viem na čo naráža ten (na štátne zákazky)

15.08.2016 | @@@

nepočita sa to do regionov ale započita sa to tam kde firma sidla a ked firma sidli v ba a 90% produkcie ma mimo ba na slovensku aj tak sa všetko zapiše na ba aj preto je taky velky regionalny rodziel ....a s tymi uradnikmi ma qqq pravdu

16.08.2016 | Sojcek

neda mi mysliet si ze HDP bratislavii je na ukor regionov nadodnotene. Dovodom je ze region bratisava je prilis mali a obrovska cast populacie alebo teda producentov HDP do BA dochadza a tak do vypoctu nebudu zahrnute zatialco ich rodinny prislusnici decka a tak do statistik regionov ano.
Budem vychadzat z predpokladu ze statistiky firiem sidliacich v Bratislave ale posobiacich celoslovensky nie su verejne dohladatelne a preto sa pri prepoctoch vychadza z naucenych koeficientov a tie pre slovenske specifika nesedia alebo sedia len ciastocne a preto statistika zostava statistikou. A ocakaval by som od trendu neico ako spomenutie nepresnosti alebo aspon vychodiska statistik. Hlavne preto ze tema je to rozdelujuca.
Celkovo sa domnievam ze vysledky ba su nadhodnotene zatialco vysledky regionov su podhodnotene. Vyriesit by to mala vyssia miera decentralizacie a hlavne teda moznost regionov navzajom si konkurovat. Pamatam si statistiku spred niekolkych rokov kde som zbadl zasadny rozdiel medzi ruzomberkom a liptovskym mikulasom. V jednej statistike a pri jednotnom vypocte to vychadzalo ze v ruzomberku je priemerna mzda cez skoro tisic eur a nezamestnanost 12 percent zatialco v mikulasi bola nezamestnanost styri percenta ale priemerna mzda tusim seststo eur. Cely rozdiel domnievam sa bol sposoben tym ze v mikulasskom okrese potrebuju strasne mnozstvo chyznich zatialco v Ruzomberku le najvacsim zamestnavatelom nemocnica a aj druhy najvacsi teda SCP ma na pomeri mesta nadstandardne platy. Ale niesom ekonom a tak meviem z akymi koeficientami autor pracuje a preco, v kazdom pripade sa domnievam ze nesedia a bolo by nacim dat si s tym viac prace. Hlavne vzhladom na to v akom mediu pracuje a aka horuca tema to je.

15.08.2016 | @@@

ako tu už qqq spomenul realita by bola uplne ale uplne ina a ba zo svojimy 33900 eur na hlavu by mohli len snivať ....ak by sa ba osamostatnila odišli by mnohe štatne urady ministerstva a mnohe čo su na to naviazane a nie len to odchaod tychto ludi by znižil spotrebu v ba dalej by nasleodvalo to že dnes firmy ktore všetko vykazuju na ba lebo tam maju centralu by museli zmeniť počitanie a rodzeliť na ba a zvyšok slovenska ...pre malu ukažku dnes všetky velke maloobchdone reťazce pišu všetko na ba aj preto vychazda že 40% tržieb sa realizuje tam a že okrem ba na slovensku nie je žiaden hypermarket toto vam skreslene odprezentuju štatistiky lebo všetko sa piše na ba ale po osamostatneni by došlo k zmene kedže by už nemohli všetko pisať na ba a to sa netyka len maloobchodnych reťazcov ale aj dalšich firiem ako už vyššie pominnane energetika plynari a mnohe dalšie ....nakoniec by ba bola rada ak by to bolo aspoň polovica z tych 33 900 eur na hlavu :D

15.08.2016 | Mito86

Ekonomicky casopis by mohol aspon odhadnut vplyv "chyb v datach" a nie iba bezrozumovo vziat data o ktorych vieme, ze su zle a nieco z nich aritmeticky vypocitat.

Napriklad, v BA zije a pracuje ovela viac ludi ako ukazuju oficialne statistiky to znamena, ze vyprodukovany HDP sa deli mensim poctom obyvatelov ako ho v skutocnosti vytvorilo. To opticky zvysuje HDp na hlavu v BA a znizuje v regionoch.

Riesilo sa to, ked podla tych dat z eurostatu vyslo, ze BA je bohatsia ako vacsina regionov zapadnej europy - co samozrejme nie je pravda.

15.08.2016 | @@@

ovela presnejšia by bola štatistika keby sa to počitalo na zamestnanych v danom regione ale tym nemyslim len zamestnanych z daneho regiona ale aj tych čo tam chodia za pracou....lebo napriklad taky vnutorny londyn ma HDP na hlavu 6nasobok priemeru EU ale vonkajši je na priemere EU tu sa ale neda povedať žeby ludia čo žili vo vnutornom londyne boli 6 nasobne produktivnejši len je tam dopad prave toho že ludia z vonkajšieho londyna chodia pracovať do vnutorneho a preto čisla sa ukazuju take ake su

15.08.2016 | salamoon

"Bratislavský kraj si udržuje výraznú dominanciu s 33 900 eurami na obyvateľa."

a priemerna netto mzda trojciferna.. tak kam/komu to HDP vlastne ide ?

15.08.2016 | noblesa

zlodejom do kesene

15.08.2016 | wtf

Nezaratava sa nahodou do HDP v Bratislave vsetky firmy ktore tu maju centraly (Jonhson Control, SPP, Emerson,...) ale vybobne zavody v regionoch? Teda HDP tvoria tam ale zapocitava sa v BA?

15.08.2016 | PaloK

Samozrejme, že sa to tak zaratáva. Rovnako tak sa počíta aj "efektivita" či "produktivita práce" v západných krajinách, kde skutočnú prácu tvoria vstupy z lacných regiónov východnej EÚ, ale prezentujú sa ako výstupy západoeurópskej firmy. Groteskný je potom ešte pohľad na štandardy ako sa to v jednotlivých krajinách od Rakúska, cez Švajc až po Írsko prezentuje.

16.08.2016 | skorodochodca

zopakujte analýzu s absolventmi inej školy, než bratislavskej .... to by bratislavčan musel mať trojnásobný plat oproti západoslovákovi ... napr. Samsung vyrába v Galante a pri Trnave, ale sídlo je v Blave .... a ak sa sčítajú vyplatené mzdy a podelia počtom prihlásených obyvateľov blavy, tak vychádzajú hausnumerá ....