Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záujem o mladomanželské pôžičky je malý, prihlásilo sa iba 10 žiadateľov

09.08.2019, 14:40 | TASR

O mladomanželskú pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) doteraz požiadalo 10 žiadateľov. Objem žiadaných prostriedkov dosiahol takmer 284-tisíc eur. Mladé začínajúce rodiny sa môžu uchádzať o štátnu podporu pri obstaraní bývania od začiatku júla tohto roka.

  • Tlačiť
  • 3

Miestom podania žiadosti je mestský úrad v sídle okresu, v ktorom sa nehnuteľnosť, o financovanie ktorej majú páry záujem, nachádza. „Priznaná podpora bola už pre štyroch žiadateľov v celkovej výške viac ako 95-tisíc eur, ďalších šesť žiadostí je ešte v štádiu posudzovania,“ potvrdil pre TASR hovorca ŠFRB Rastislav Lackovič.

Neprehliadnite

Možnosť podávania žiadostí o mladomanželskú pôžičku je do 31. novembra tohto roka. Zvýhodnenie sa má týkať mladého páru do 35 rokov, ktorí uzavreli manželstvo najviac 12 mesiacov pred podaním žiadosti o poskytnutie podpory určenej na obstaranie aj staršieho bytu v bytovom dome alebo v rodinnom dome.

Prvých 15-tisíc eur si mladý pár požičia pri garantovanom jednopercentnom úroku, zvyšok sumy do maximálne 75-tisíc eur s 2-percentným úrokom. Maximálna suma nesmie presiahnuť 75 percent hodnoty najviac trojročnej kupovanej nehnuteľnosti. Celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne za predchádzajúci kalendárny rok, nesmie prevýšiť 4-násobok životného minima na jeho domácnosť.

Pri kúpe staršieho bytu sa dá získať už len 50-tisíc eur, pri rekonštrukcii 30-tisíc eur. Založená nehnuteľnosť musí mať hodnotu minimálne 1,3-násobku požadovaného úveru. Mladomanželom, ktorým bola poskytnutá podpora, je možné počas trvania zmluvného vzťahu na základe požiadania odpustiť pri narodení dieťaťa dve tisíc eur.

V prípade, že bol úver poskytnutý na obstaranie bytu staršieho ako tri roky alebo na stavebnú úpravu bytu, suma odpustenej časti úveru nesmie presiahnuť 6-tisíc eur.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy hypotéky, pôžičky